کمک دکتر علوی مقدم به بزرگداشت ابوالفضل بیهقی

کمک دکتر علوی مقدم به بزرگداشت ابوالفضل بیهقی


کمک دکتر علوی مقدم به بزرگداشت ابوالفضل بیهقییک استاد برجسته دانشگاه و چهره ماندگار ادبیات کشور ضمن اینکه برای بزرگداشت ابوالفضل بیهقی خواستار برگزاری مراسمی ملی در سال آینده شد، اعلام کرد مبلغ یک میلیون تومان به برگزاری این برنامه در سبزوار یاری می رساند.

دکتر سید محمد علوی مقدم که یکشنبه شب در مراسم بزرگداشت ادیب توانمندو مورخ برجسته ایرانی خواجه ابوالفضل بیهقی سخن می گفت ، افزود : برهمه اهالی فرهنگ و ادبیات کشور و به ویژه سبزوار به عنوان زادگاه خواجه ابوالفضل بیهقی واجب است که امر تجلیل از این بزرگمرد تاریخ و ادبیات ایران را جدی بگیرند.
وی سپس گفت : اگر برای برگزاری مراسم با شکوه برای این فرد بودجه کافی وجود ندارد ، باید خود مردم و نهادهای مردمی به این امر مهم یاری برسانند.
دکتر علوی مقدم افزود : من به عنوان یک معلم ادبیات که حدود 60 سال در این زمینه به تدریس و پژوهش در دانشگاه ها و مدارس پرداخته ام و به خوبی از جایگاه والای ابوالفضل بیهقی در تاریخ کشور آگاهم ، خود اولین کسی هستم که حاضرم برای برگزاری این مراسم به صورت نقدی کمک کنم.
وی درادامه به تشریح برجستگی های ادبی و تاریخی اثر گرانسنگ ابوالفضل بیهقی پرداخت و گفت : ارزش کار بیهقی دراین است بیشتر وقایع مهم 104 ساله دوران حکومت غزنویان را با دقتی بالا بیان کرده است و این دقت بالا از ضرورت های تاریخ نویسی است.
دکتر علوی مقدم سپس به توضیح و معرفی کامل دو شخصیت برجسته تاریخی ایران با نام بیهقی از ناحیه سبزوار پرداخت و گفت : امروز برخی افراد ابوالحسن زید بیهقی را با ابوالفضل بیهقی اشتباه می گیرند ، اما واقعیت اینجاست که هریک از این دو فرد از مفاخر و ارزشمند سبزوارند که هریک ارزش های منحصر به فرد خود را دارند.
وی افزود : ابوالحسن زید بیهقی دانشمند ، فقیه ، متکلم ، مورخ ، ریاضی دان و منجم بزرگ قرن ششم هجری بود که در ششتمد متولد شد و آرامگاهش نیز در همان شهر واقع است.
علوی مقدم همچنین اظهار داشت : ابوالحسن زید بیهقی مولف کتاب ارزشمند تاریخ بیهق است که این کتاب به خاطر دانش بالای نویسنده در علوم زمان به ویژه تسلط وی بر زبان عربی ، دارای لغات عربی فراوان است .
این استاد برجسته دانشگاه افزود : با این حساب ابوالحسن زید بیهقی یکی از مفاخر علمی خطه بیهق در سطح کشور است. اما خواجه ابوالفضل بیهقی یک هنرمند است که در کتاب تاریخ خود علاوه بر استفاده صحیح از ادبیات فارسی ، درست نویسی و مستند نویسی را نیز وجهه کار خود قرار داده و توانسته است به موفقیتی عظیم دست یابد.
این چهره ماندگار ادبیات کشور که تا کنون چندین مقاله پژوهشی و علمی در زمینه ادبیات فارسی منتشر کرده است ، تأکید کرد : در منطقه سبزوار دانشمندان با نام بیهقی بسیار زیادند که هریک ارزش های منحصربه فردی دارند ، لیکن در رأس همه آن ها ابوالحسن زید بیهقی وابوالفضل بیهقی قرار دارند که بسیار لازم است در پاسداشت و نکوداشت آنان کوشید.
دکتر سید محمد علوی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود گفت : از وقتی فهمیده ام شهرداری سبزوار پیشگام برگزاری این مراسم شده است ، بسیار خرسندم و معتقدم شهرداری ها نیز باید در کنار امور عمرانی و خدمات شهری در مسائل فرهنگی نقش خود را ایفا نمایند.
وی ابراز امیدواری کرد در سال های آینده با برگزاری مراسم باشکوه بزرگداشت بیهقی این شخصیت برجسته تاریخی و فرهنگی کشور به همه کشور و حتی جهان معرفی شود.
منبع : سبزوار پیام www.sabzevarpayam.com
/ 0 نظر / 12 بازدید