رضا حارث آبادی  09122042389  -09193060873
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873
آرشیو وبلاگ
      ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی Abolfazlbeyhaghi (غرض من آن است که تاریخ پایه ای بنویسم و بنایی بزرگ افراشته گردانم، چنان که ذکر آن تا آخر روزگار باقی ماند.)
ابوالفضل بیهقی و امر به معروف و نهی از منکر نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۳٠

ابوالفضل بیهقی امر به معروف و نهی از منکر
بیهقی چنین نوشته است: «بسیار خردمند باشد که مردم را بر آن دارد که بر راه صواب بروند، اما خود بر آن راه که نموده است نرود. و چه بسیار مردم بینم که امر به معروف کنند و نهی از منکر و گویند بر مردمان که فلان کار نباید کرد و فلان کار بباید کرد، و خویشتن را از آن دور بینند.


همچنان که بسیار طبیبان هستند که گویند فلان چیز نباید خورد که از آن چیز، بیماری حاصل می شود، اما خود از آن بخورند. و نیز فیلسوفانی هستند و ایشان را طبیبان اخلاق دانند که نهی کنند از کارهای سخت زشت، اما خود چون به مکانی خلوت رسند، آن کار را انجام دهند».

  نظرات ()
حاج محمد فاضلی پور تعزیه خوان فقید شهرستان سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/٢٧

حاج محمد فاضلی پور اهل سبزوار و متولد روستای حارث آباد زادگاه ابوالفضل بیهقی می باشد .وی از بهترین موافق خوانان استان خراسان و از افتخارات مکتب تعزیه شهرستان سبزوار بودند.

حاج محمد فاضلی پور تعزیه را از کودکی آغاز کرد وتا زمانی که در قید حیات بودند در خدمت هنر تعزیه خوانی بودند . . ایشان یکی از بهترین حر خوان های استان بودند وصدای زیبا وتوانایی بالای او و همچنین عشق ایشان به اباعبدالله الحسین باعث گردیده که او در نقش حربن زیاد ریاحی پیوسته موفق باشند.


 روحش شاد و یادش گرامی باد 

  نظرات ()
نثر تاریخ بیهقی جریان ساز است نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/٢۳

نثر تاریخ بیهقی جریان ساز است / مردم هند، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان هم با بیهقی آشنایند

نثر تاریخ بیهقی جریان ساز است  مردم هند تاجیکستان افغانستان و پاکستان هم با بیهقی آشنایند

علیرضا حیدری یکی از خبرنگاران روزنامه خراسان گزارشجالبی با موضوع بیهقی و تاریخش تهیه کرده است که تیترها و جملات کلیدی زیادی در دل اینگزارش نهفته است.

از مخاطبان گرامی دعوت می کنیم خط به خط آن را با دقت مطالعه کنند تا بار دیگر پی به عظمت و جایگاه والای تاریخ بیهقی و ابوالفضل بیهقی در عرصه زبان و ادبیات فارسی ببرند و بار دیگر از خود بپرسند اگر بیهقی از نظر شخصیت های برجسته و معتبر دانشگاهی کشور از چنین جایگاه و پایگاه والایی برخوردار است، پس چرا تا کنون مسئولان فرهنگی سبزوار و خراسان رضوی نتوانسته اند برای این نادره ادبی و مورخ کم نظیر شهر خود روزی در تقویم ملی کشور به ثبت برسانند و همایش های بزرگداشت وی را هر سال به صورت ملی در شهر زادگاهش برگزارنمایند، جلسات مرتب بیهقی خوانی هر بار با حضور یکی از بیهقی پژوهان مطرح کشور راه اندازی کنند ، مرکز بیهقی پژوهی را در این شهر بنیانگذاری نمایند و المان یادبودی (علاوه بر مجسمه) به یاد بیهقی در سبزوار یا روستای حارث آباد زادگاه این نویسنده احداث نمایند؟

البته وقتی که مسئولان فرهنگی شهرستان و استان بیهقی را در اولویت های مهم کاری خود قرار نمی دهند و درحق وی کم کاری می کنند و پیگیری امور مربوط به بیهقی را در طول سال به صورت یک امر مستمر انجام نمی دهند، طبیعتا اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مسئولان وزارتی و سایر مقامات بلندپایه کشوری نیز هرچند شاید همه بر بزرگی و عظمت بیهقی اذعان داشته باشند، اما اقدامی عملی برای تجلیل واقعی از این شخصیت به عمل نمی آورند.

بنیان های نثرفارسی بر دوش«تاریخ بیهقی»
 
علیرضا حیدری farizi@khorasannews.com
تاریخ بیهقی یکی از میراث سترگ ادب فارسی است . شیوایی و شیرینی نثر بیهقی آن چنان است که اگر کسی با آن انس بگیرد نمی تواند از این گنجینه ادبی تاریخی دست بکشد ودل بکند. ابوالفضل بیهقی ، تاریخی نگاشته است که هرچند کامل دراختیار نداریم اما همین مقداری که پس از روزگاران به دستمان رسیده است ، گویای اثری ارزشمند در میان انبوه آثار فاخر ادبی است و نشان از نویسنده ای می دهد که علاوه بر سجایای اخلاقی  قلمی زیبا و فخیم دارد که در نقل رویدادهای تاریخی " از لونی دیگر" به تاریخ عصر خود پرداخته است.او در نثر فارسی سرآمد است ودراهمیت این تاریخ همین بس که بیهقی پژوهی در روزگار ما تاریخی صد ساله داردو  بزرگانی سراغ بیهقی رفته اند، همانند "محمدتقی بهار"که به اعتبار یادی که مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی از او می کند، آفاق زیبایی از نثر بیهقی را به روی شاگردانش گشود.

به همین گونه باید از دکتر فیاض یاد کنیم که زحمات بسیاری برای «تاریخ بیهقی» کشید و نیز دکتر غلامحسین یوسفی که دو مقاله او درباره  بیهقی، در کتاب های «دیداری با اهل قلم» و "برگ هایی در آغوش باد" است.هم چنین  " یادنامه بیهقی "که نام بزرگانی از تاریخ و ادبیات معاصر را می توان درآن دید خود گویای عظمت نام بیهقی است.

این بزرگی و شان ابوالفضل بیهقی دغدغه ای در جامعه دانشگاهی ایجاد کرد که چرا روزی به نام بیهقی در سالنامه فارسی نباشد . از این رو چند سالی است این موضوع پیگیری می شود اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است و صرفا به برگزاری یک مراسم در سبزوار بسنده می شود.البته امسال در همایش بزرگداشت خواجه ابوالفضل بیهقی از اعطای جایزه فرهنگی هنری بیهقی از اول آبان سال آینده خبر داده شد.

دکتر مهیار علوی مقدم عضو هیئت علمی گروه ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری در این همایش هدف از اعطای این جایزه را ارج نهادن به فرهنگ، اندیشه، هنر، ادبیات و تاریخ در شهر فرهنگ پرور دانست و افزود: اولین دوره اهدای جایزه بیهقی را به شکل غیر رسمی در روز ۱۰ آبان سال ۸۹ و همزمان با برگزاری پنجمین همایش ملی پژوهش های زبان فارسی انجام دادیم ضمن اینکه ماهیت این جایزه کاملا ملی و سراسری خواهد بود و از لحاظ علمی این جایزه توسط یک مجموعه ۷ نفره از دانشگاهیون با تخصص هایی در رشته های زبان فارسی، معماری، مجسمه سازی، پژوهش های هنری، حوزه آثار و مفاخر فرهنگی و …داوری خواهد شد.وی محورهای این جایزه را در ۳ محورعنوان کرد :سبزوارپژوهی و بیهق پژوهی در چهارچوب کتاب و پایان نامه،تألیف و انتشار آثار پژوهشی در حوزه های کتاب و پایان نامه پیرامون فرهنگ، تاریخ، ادبیات وآثار هنری: شامل مراسم آیینی، نمایشنامه، هنرهای تجسمی، مجسمه سازی، تندیس سازی، موسیقی و تمام ابعاد هنری دیگر به ویژه با محوریت بیهق، سبزوار، تاریخ بیهقی و ابوالفضل بیهقی.در این روزهایی که نام بیهقی بیشتر شنیده می شود در گفت و گویی با دکتر یاحقی، دکتر بساک و استاد سیدی از جایگاه بلند او در تاریخ ادبیات فارسی پرسیدیم و شنیدیم.

نثر بیهقی جریان ساز است
دکترمحمدجعفر یاحقی که تصحیح ارزشمند و کم نظیر«تاریخ بیهقی» را با همکاری مهدی سیدی (مورخ و پژوهشگر) از اواخر سال 82 آغاز و اواخر سال 88 منتشر کردند ازویژه بودن متن «تاریخ بیهقی» یاد می کند و می گوید: همان طور که «شاهنامه» در میان آثار منظوم ما مقام شاخصی دارد، در میان آثار منثور ادبیات فارسی، «تاریخ بیهقی» بسیار حائز اهمیت و شاخص است. درواقع  «تاریخ بیهقی» هم تاریخ است وهم ادبیات، و شاید نخستین کتابی است که به زیبایی و با نثر فنی دلپذیری نوشته شده است و پیش از آن، کتابی به  این زیبایی نوشته نشده است. بعد از بیهقی، آثار منثور خوبی مانند «کلیله و دمنه» و «گلستان» سعدی نوشته شده است که جایگاه ویژه خود را دارند. همیشه در ادبیات فارسی به شعر توجه می شود؛ خوب است که به نثر نیز توجه شود و اگر قرار باشد در میان آثار منثور ادبیات فارسی به کتابی توجه و درباره آن تأمل شود، آن کتاب، «تاریخ بیهقی» است.
مدیر سرای فردوسی علت تصحیح کتاب «تاریخ بیهقی» را توجه به دلبستگی های دیرینه خود به این کتاب دانست و گفت: از کتاب «تاریخ بیهقی» شرح ها و تصحیح های زیادی نوشته شده است. تصحیح های قبلی کتاب «تاریخ بیهقی» که عمدتا پنج تصحیح مشخص است، البته بر اساس نسخه های کم اعتبار است و دکتر فیاض و سایر مصححان یکی دو نسخه بیش تر نداشته اند و نسخه هایی که این مؤلفان استفاده کردند، نسخه های نامعتبری است. این چاپ حاصل مطالعات فراوان و مقایسه 19 نسخه خطی و پنج چاپ قبلی «تاریخ بیهقی» بوده است و در میان مطالعات مطلع شدیم که نسخه های خطی جدید «تاریخ بیهقی» در کتابخانه موزه بریتانیا وجود دارد و عکس هایی از آن به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران انتقال یافته است و از این طریق به نسخه های اصیل و معتبر دست یافتیم و در مقایسه با نسخه های قبلی از جمله نسخه مرحوم فیاض، دریافتیم نسخه های قبلی اشکالات و نقص های زیادی دارد که در این نسخه جدید تمام این اشکالات رفع شده است. او تصریح کرد: از جمله این اشکالات، طرز نوشتن شعرهای عربی است؛ به این معنا که شعرهای عربی چاپ های قبلی بسیار غلط و نامستند بوده و برای تصحیح آن ها به دیوان شاعران آن ابیات رجوع و به نسخه های مهم و اصیل تکیه کردیم. این کتاب علاوه بر کار تصحیح که بسیار زمان بر بود، مقدمه ای مفصل دارد که به همه مسائل نویسنده «تاریخ بیهقی»، روزگار او، شیوه زندگی، مسائل سیاسی و اجتماعی، طرز نویسندگی و بسیاری از موارد دیگر پرداخته و در واقع کتابچه ای است که همه مسائل مربوط به بیهقی را شامل می شود و تاکنون این همه مطلب درباره ابوالفضل بیهقی یک جا نیامده است.
استاد دانشگاه فردوسی کتاب «تاریخ بیهقی» را در نثر ادبیات فارسی بسیار مؤثر دانست و گفت: به طور مثال، کتاب «کلیله و دمنه» که نثر فنی قدرتمندی   دارد، بسیار تحت تاثیر نثر «تاریخ بیهقی» است و همچنین در کتاب «جوامع الحکایات»، چندین داستان از «تاریخ بیهقی» نقل شده است؛ بنابراین نثر بیهقی جریان ساز است؛ چون نثری شیوا و ادبیانه و بی نظیر دارد. وجه مهم دیگر، طرز نویسندگی بیهقی و امانت داری او در حفظ تاریخ و درست نوشتن است که اطلاعات دقیق و ارزشمند تاریخی را به دست می دهد؛ زیرا بینش بیهقی، یک بینش تاریخی است. تشخص به داشتن زبانی دیوانی و پیراسته و سرشار از اطلاعات تاریخی بنیادین از مهم ترین ویژگی های نثر بیهقی است. همچنین بسیاری از بنیان های نثر فارسی بر دوش «تاریخ بیهقی» نهاده شده است.

 تاریخی که همه مردم ازآن سود می برند
دکتر حسن بساک، دانشیارزبان وادبیات فارسی دانشگاه پیام نور، که پایان نامه دوره کارشناسی ارشد ایشان با عنوان «ارزیابی نکات ادبی و بلاغی تاریخ بیهقی » بوده و رساله دکتری را نیز در باب « گوهر سخن و هنر سخنوری  درادب فارسی » تدوین کرده  و همچنین  سال ها  تدریس تاریخ  بیهقی  را در مقطع کارشناسی و ارشد بر عهده داشته است ، در پاسخ به این پرسش که چه وجهی از وجوه تاریخ بیهقی شمارا شیفته خود کرده است گفت: تاریخ بیهقی از نظر موضوع بهترین و کاملترین تاریخی است که درباره سلطنت غزنویان نوشته شده است و در ضمن آن به مسایل بسیاری ازجمله حالات و جزییات زندگانی سلاطین غزنوی ، آداب و رسوم، آیین ها ، تجملات دربارو شیوه آرایش جنگی و تعبیه لشکرو ... توجه شده است که در جای خود دارای ارزش واهمیت است .
 تاریخ بیهقی علاوه بر نثر شیوا و دل انگیزش از مایه های اخلاقی و معنوی ویژه ای نیز برخوردار است و از این لحاظ شباهت هایی به کتب اخلاقی پیدا می کند.ابوالفضل بیهقی در کتابش هرجا که موقعیت اقتضا کند، به پند و اندرز می پردازد و انسان را به ترک وابستگی دنیا وا می داردو از اسراف بر حذر می دارد و به قناعت می خواند و مرگ را به یاد انسان می آورد و ارزش خرد را می نمایاند و به کسانی که برزندگی عاریتی دنیا دل بسته اند هشدار می دهد .
دکتر بساک با تاکید بر اینکه مخاطب تاریخ بیهقی عام است می گوید:به نظرمن بیهقی با نوشتن تاریخ خود خواسته است کاری کند که نه فقط اهل فضل بلکه همه جامعه –عامه مردم - از آن سود ببرند.او از طرفی گرچه از مواهب داستان نویسی درتاریخ خود بهره برده است ولی نخواسته است داستان بگوید نه اینکه نتواند.البته باید باورداشت که نقل های تاریخی او در مواردی با داستان ها و قصه های خوب برابری می کندواز طرف دیگراو نخواسته است صرفا تاریخ نگاری کند و به همین دلیل این کتاب بیش از آن که مورد توجه استادان تاریخ باشد،مورد توجه و استفادۀ استادان ادبیات  فارسی قرار گرفته است.در واقع بیشتر سعی بیهقی بر این نکته استوار بوده است که تاریخ را بر مبنای بیان واقعیات مطرح کند آن هم برای همه مردم روزگار خود و البته با نثری شیوا و دلنشین . از این رو او نثری انتخاب می کند که زبان مردم است یعنی اگرچه زبان گفتار نیست ولی زبان روز مردم است.ما در تاریخ بیهقی با یک سه ضلعی یعنی خود بیهقی به عنوان نویسنده توانمند وصاحب سبک و همچنین قهرمان تاریخ- که گاهی مسعود است، گاهی محمود و گاهی دیگران-  و مردم به عنوان مخاطبان این اثر، روبه روییم و طبیعتا بیهقی به نیکی از عهدۀ معرفی خود و قهرمان داستان و تجلیل مخاطبان اثر خویش برآمده است. این نکته را هم اضافه کنم که بیشتر داستان های بیهقی صورت داستان های تاریخی دارد و اغلب کوتاه است. بنابر این ساختار برخی از آن داستان ها بر ویژگی داستان های کوتاه منطبق است و این مثلث بیهقی و توصیف قهرمان اثرش والتفاتی که مستقیم یا غیر مستقیم به مخاطبان اثرش دارد به عقیده من، تجلیل تاریخ و ادب و فرهنگ و اعتبار این دیار است.
این استاد دانشگاه پیام نور در پاسخ به این پرسش که بیهقی اگر چه شعر نگفته است اما نثر او مایه های شاعرانگی داردآیا به نظر می رسد بیهقی آگاهانه به سمت نثر رفته است؟می گوید: اتفاقا ابوالفضل بیهقی به نیکی از ظرفیتهای شعرو هنردراثرش بهره برده است. در این کتاب همه جا موسیقی کلام با اندیشه و معنی سازگاری درخشانی دارد و این همنوایی در انتقال فکر نویسنده موثر است. تاریخ بیهقی به لحاظ شیوه نگارش بسیار زیبا و بدیع است و از جنبه های ادبی بسیار قوی برخوردار است.نثر او گاهی از جهت دارا بودن نظام موسیقایی خاص به شعر نزدیک می شود.ضمن اینکه اگر به حوادث تاریخی که او بیان می کند نگاه کنیم درمی یابیم که کار بیهقی نسبت به دیگران شیواتر و زیباتر است.چون قدرت قلم بیهقی در توصیف به حدی است که اکثر جزییات را در بر می گیرد از این رو حلاوت و شیرینی نثر او مرهون همین توصیفات جاندارو زیبا و شعر گونه است.قابل ذکر است وقتی  که معانی و مضامین شعری با همان شکل و کیفیت و دقت در نثر بیان می شود، اگر در توصیفات مورد توجه قرار گیرند چنان که درتوصیفات  تاریخ بیهقی می بینیم حتی از شعرنیز به مراتب فراترمی رود و دلنشین تر می گردد.

ضرورت تشکیل جلسات بیهقی خوانی
استاد مهدی سیدی هم که سالهاست با تاریخ بیهقی مانوس است و در تصحیح بیهقی با دکتر یاحقی همکاری ارزشمندی داشته است ابتدا به ضرورت ثبت روزی به نام بیهقی اشاره کرد و افزود : چند سال پیش من و دکتر یاحقی ودکتر مهیارعلوی مقدم پیشنهاد کردیم روز بیهقی در سالنامه کشور ثبت شودکه متاسفانه تا حالا استقبال نشده است ولی ما دراین سالها برنامه ای در اول آبان به بزرگداشت او اختصاص داده ایم تا با کمک دانشگاه سبزوار ادای دینی نسبت به این مرد وکتاب ارزشمند او داشته باشیم. بیهقی سهم زیادی در ادبیات فارسی و فرهنگ فارسی زبانان دارد . درحالی که دردنیای امروز که جنگ تمدنی است و به سراغ میراث تمدنی خودمی روند این کتاب در جامعه ما غریب واقع شده است .
من معتقدم اگر تاریخ بیهقی خوب خوانده شود بسیار لذت بخش است به همین دلیل نیازمند افزایش جلسات بیهقی خوانی هستیم و ما در سرای فردوسی هفته ای یک جلسه را به این کار اختصاص داده ایم.به نظر من سبزوار هم باید یک جلسه بیهقی خوانی داشته باشد. امروز مردم هند  و پاکستان ، افغانستان و تاجیکستان هم با بیهقی آشنایند.  جالب است بدانید تاریخ بیهقی را باید به گویش تاجیکی بخوانید تا خوب بفهمید. اخیرا دکترخدایی شریف استاد دانشگاه دوشنبه "دیبای زربفت"  را به تاجیکستان برد که به سیریلیک برگرداندند تا حداقل دانشجویان با متن بیهقی آشنا شوند. جغرافیای بیهقی نشان می دهد این کتاب متعلق به همه فارسی زبانان است .بیهقی را کسی می فهمد که به زبان و جغرافیای خراسان بزرگ آشنا باشد. یعنی پهنه وسیعی شامل تمام افغانستان، تمام پاکستان،نیمی از ازبکستان، تمام تاجیکستان و نیمی از ایران جزو قلمرو بیهقی بوده اند. ۴۰۰ اسم جغرافیایی در بیهقی آمده است ، ما تمام این ها را شناسایی کرده ایم در سال ۷۴ که به ماوراءالنهر رفتیم نقطه به نقطه مناطقی که بیهقی اشاره می کند را گشتیم و پیدا کردیم.

مهدی سیدی در ادامه ازارزش های تاریخ بیهقی و شباهت آن با شاهنامه گفت: ما قطعا حرفمان این نیست که تاریخ بیهقی با شاهنامه همبری می کند چون بیهقی یک دوره کوتاهی از تاریخ غزنوی را بیان می کند ولی شاهنامه گستره تاریخ ایران را. آن چه شباهت این دو را بیان می کند خدمتی است که این دو به زبان فارسی کرده اند و دایره واژگانی آن هاست. در واقع فضل و تقدم فردوسی و بیهقی در دایره واژگانی که به ادبیات تقدیم کرده اند می باشد. او تاریخش را از سر درد نوشته است، نه بی دردی. بیهقی چاره جویی است که با نثری زیبا، یک دوره حساس از تاریخ ما را روایت کرده است.

منبع: مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار 

  نظرات ()
چند قدم تا نابودی جنگل حارث آباد سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/٢٢

چند قدم تا نابودی جنگل حارث آباد سبزوار

از سبزوار به سمت جنوب و در مسیر جاده قدیم بردسکن که حرکت می کنیم بعد از طی کمتر از 10 کیلومتر و قبل از روستای تاریخی حارث اباد ( زادگاه مورخ و نویسنده نامی کشور - استاد مسلم نثر فارسی ابوالفضل بیهقی ) در سمت راست جاده دکلی را مشاهده می کنید که در داخل جنگل تاغ خودنمایی می کند و چه بسا که به کنار آن دکل رفته و از فراز آن به تماشای نمایی زیبا از جنگل حارث آباد و حتی شهر سبزوار پرداخته اید  و اگر هم تا حالا نرفته اید توصیه می کنم حتما سری به این دکل بزنید

چون اگرشما ذوقی در عکاسی داشته باشید قطعا می توانید عکس های زیبایی از مناظر اطراف و حتی سلغی های خوبی نیز گرفت.

اما این دکل بازمانده و تداعی کننده خاطرات زیادی بر این جنگل داغدیده و در آستانه نابودیست . در جنوب این دکل مرکز تثبیت شن حارث آباد و با فاصله 200 متری واقع شده است مرکزی که روزگاری محل تحقیق و مطالعه در خصوص کویر و تثبیت شن های روان بوده و متخصیصن بسیاری از سرتاسر کشور و تمامی دنیا به این مرکز امده اند و در خصوص رفع بیابان زدایی تلاش و تحقیق و مطالعه داشته اند و با کوشش و خطا و بررسی و مطالعه بیش از هزاران نوع گیاهان شُور روی و ساعات بسیار زیاد کار و تلاش موجبات گسترش و بوجود آمدن این عرصه زیبایی طبیعی را در جهت آسایش سبزوار و روستاهای اطراف فراهم آورده اند  و الحق که چه خوب تلاش آنها به ثمر نشسته است.

بله روزگاری نه چندان دور و کمتر از 50 سال قبل در این جنگل بزرگ که حالا مامنی برای شهر سبزوار می باشد کویری لم یزرع بوده که خشونت بادهای آن هر روز تلی از خاک و ریزگرد را بر سر  و روی مردم و اهالی سبزوار و اطراف فرود می آورد اما به همت مهندسین و متخصین دلسوز و همچنین تلاش اهالی روستای حارث اباد و روستاهای دیگر اطراف و تلاش شبانه روزی دوستداران محیط زیست و در طی بیش از ده سال تلاش و کوشش شبانه روزی بین سالهای 1342 تا 1352 از یک کویر لم یزرع تبدیلی به جنگلی زیبا شد که نه تنها زیبا بود بلکه سبزوار را از مشکل باد و خاک و شن های روان و مشکل ریزگرد ها نجات داد و اگر امروز سبزوار در پی وزش بادها کمتر مشکل خاک و شن را دارد قطعا مدیون این جنگل می باشد . بگذریم

اما اکنون حال و روز این جنگل چگونه است ؟

آیا ما میراث داری خوبی برای این یادگار بوده ایم ؟

آیا مسیولین منابع طبیعی و محیط زیست سبزوار و خراسان رضوی بیدارند ؟

آیا مسئولین محترم شهرداری سری به کارخانه کمپوست زده اند ؟

اما افسوس و صد افسوس که کسی دلش به حال این جنگل نمی سورد و چه زود دیر می شود گاهی ، روز گاری نه چندان دور این جنگل سرشار از آهو و غزال بود و پر بود از گله های بزرگ آهو که در داخل این جنگل بکر و زیبا زندگی آرامی داشتند اما به لطف ما انسانها و اهالی پیرامون متاسفانه دیگر اثری از آن آهوان تیزپا نیست و نسل انها را دراین جنگل منقرض گردید و افسوس که ما آدمها چه خودخواه هستیم و همه چیز را فقط برای خود می خواهیم و بس 

شاید کمتر از ده سال قبل اگر از حارث آباد به سمت دولت آباد از عمق جنگل حرکت می کردید، به علت درختان سرسبز و برافراشته امکان گم شدن شما در داخل جنگل بود و تا چشم کار میکرد درخت بود و درخت ،  اما اکنون اثری از آن درختان برافراشته و سرسبز نیست چون با شاهکار منابع طبیعی و در یک اقدام کاملا بدون برنامه در جهت خدمت رسانی به دوستداران ذغال و قلیان ، دست به برش و هرس این درختان نازنین زده شد و در عرض کمتر از یک ماه جنگل آباد و سرسبز حارث آباد از عرش به فرش رسانده و با قلع و قم کردن این درختان تنومند و سر سبز این جنگل را دوبار به سمت تبدیل شدن به کویر سوق دادند .

و جنگلی را که در طی سالیان زیاد و با تلاش فراوان بوجود آمده بود ویران کردند و به سمت نابودی سوق دادند  ، والبته که احتمالا نان خود را از قِبّل دود قلیان ها نوش جان کردند و برای ما اهالی چیزی جز حسرت نماند.

وای برما ، وای برما که چه ضالمانه به تماشای این نابودی نشستیم و دم نزدیم.

از قدیم شنیده ایم که قطع یک درخت کمتر از قتل نفس نیست

اما هم اکنون نیز دوستداران ذغال و قلیان بیکار ننشسته اند و هر روز در اعماق جنگل حارث آباد تیشه به ریشه این جنگل می زنند و در حال نابودی این عرصه ملی و طبیعی کشور هستند ولی اثر از منابع طبیعی نمی بینیم ، انشاالله که زد و بندی با ذغال سازان و ذغال فروشان نیست قطعا و حتما .

کاش مسئولان محترم منابع طبیعی نه برای جنگل حارث اباد بلکه به خاطر سلامتی خود و البته کمی ورزش و تحرک و شاید هم برای تفریحی کوچ روزانه گاه گاهی سری به داخل این جنگل  بیندازند و ببینند چه بر سر این میراث طبیعی آمده است 

امیدواریم که مسئولین دلسوز و متعهد شهرمان که البته تعدادشان الحق که کم هم نیستند کمی با تعهد بیشتر در خصوص احیای مجدد این جنگل تلاش کنند .

اما از بحث ذغال که بگذریم به لطف شهرداری سبزوار و با احداث کارخانه دپو زباله شهرداری محترم سبزوار در حاشیه کال شور شاهدیم که روزانه هزارن عدد نایلون و نایلکس در داخل این جنگل رها می شود که علاوه بر منظره بسیار زشتی که جنگل داده است و مشکل تجزیه پذیری بسیار بالای این نایلون و نایلکس ها که بالای 100 سال تجزیه می شوند تیشه ای دیگر بر ریشه این جنگل وارد شده است

در پایان به عنوان فردی دوستدار طبیعت از تمامی مسئولان محترم شهرستان عاجزانه خواهشمندیم به داد جنگل حارث اباد برسید این جنگل نه فقط یک سرمایه ملی است بلکه میراثی ماندگار و جاودانه است که در جهت بقای ان نیاز به تلاش و تعهد تک تک ما همشهریان و البته مسئولان محترم شهرستان و استان می باشد.

(منطقه حارث آباد)

 اکوتوریسم سبزوار بزرگ

 ایستگاه تحقیقات جنگلها و مراتع حارث آباد سبزوار

فعالیت‌های مربوط به تثبیت ماسه‌های روان ایران، نخستین بار در سال ۱۳۳۸و در منطقه الباجی اهواز آغازشد. 

در این مرحله عرصه ای معادل ۴۰ هکتار به طور آزمایشی با روش‌های بیولوژیک احیا شد.

موقعیت استقرار ایستگاه تحقیقات سبزوار بزرگ

ادامه این فعالیت ها متعاقباً از سال ۱۳۴۴ به طور رسمی تحت عنوان طرح‌های احیا مراتع بیابانی در منطقه حارث آباد سبزوار سبزوار بزرگ به صورت گسترده و با هدف محافظت از منابع طبیعی عرصه های بیابانی به اجرا درآمد.

سپس با نام ایستگاه تحقیقات جنگلها و مراتع شهرستان سبزوار به منظور پاسخگویی به معضلات و مشکلات بخشهای اجرایی در سال ۱۳۴۷ شروع به فعالیت نمود. 

ایستگاه حارث آباد پس از مدت کوتاهی  به عنوان یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی و آموزشی در زمینه حفاظت از منابع طبیعی، تثبیت شن و کویرزدایی در آمد.

و این مرکز به عنوان اولین مرکز تحقیقات جنگلها و مراتع در منطقه خاورمیانه بیش از یک دهه قرارگاه کارشناسان و محققان سراسرجهان بوده و در اکثرگزارشات داخلی و بین المللی به کارهای تحقیقی انجام شده دراین ایستگاه اشاره شده است. 

حوزة فعالیت این ایستگاه در برگیرنده مناطق عمده ای از خراسان های رضوی، شمالی، جنوبی، مازندران و سمنان می باشد و مرزهای سیاسی و محدوده جغرافیایی شهرستان در این امر لحاظ نشده و تا کویر دامغان، شنزارهای شمال گرگان، گنبد، سرخس، مناطق شمالی دشت کویر و بیرجند را در بر می گیرد.

ایستگاه حارث آباد سبزوار بزرگ به عنوان یکی از چهار مرکز اصلی و مادر تثبیت شن کشور در کنار سه ایستگاه تحقیقاتی اهواز، کاشان و کرمان به فعالیتهای پژوهشی  مشغول است که سوابق اجرایی این ایستگاه را می توان به سه دوره تقسیم کرد.

دوره اول از آغاز تاسیس تا سال ۱۳۵۶:   طی این دوره ایستگاه تحقیقاتی در اوج فعالیتهای پژوهشی و اجرایی خود بود.

به طوری که دارای آزمایشگاه مجهز به آب و خاک و ایستگاه کلیماتولوژی با کلیه امکانات و دارای منازل مسکونی جهت اسکان کارکنان در داخل محدوده ایستگاه بوده است.

در این دوره ایستگاه یک عرصة تحقیقاتی ثابت در وسعت بیش از 11 هکتار با تجهیزات کامل آبیاری و سه عرصۀ قرق تحقیقاتی با مساحت 5 تا 50 هکتار به همراه دو حلقه  چاه عمیق و نیمه عمیق و گلخانه ای به وسعت 300 متر مربع را در اختیار داشته است.

دوره دوم از سال ۱۳۵۶ تا سال۱۳۷۰:  دوره رکود و نیمه فعال برای ایستگاه محسوب می شود و لطمات شدیدی به عرصه های شکننده منطقه وارد شد.

دوره سوم از سال ۱۳۷۰ به بعد:  این دوره با تفکیک وظایف بین وزارت جهادسازندگی و وزارت کشاورزی آغاز شد و ایستگاه به صورت جدی در صدد تکمیل کادر علمی و تجهیز امکانات برآمد.

طرحهای تحقیقاتی مهمی تصویب و به مرحله اجرا گذاشته شد. که برخی از آنها در زمره طرحهای ملی و در خارج از محدوده سیاسی شهرستان سبزوار صورت گرفته است.

از جمله این طرحها می توان به نقش سیلاب در تحول کمی و کیفی رستنیهای منطقه جاجرم و مطالعات پوشش گیاهی در منطقه کاشمر اشاره کرد.

از اقدامات انجام گرفته در سطح شهرستان می توان بررسی علل پژمرده شدن تاغزارهای دست کاشت در منطقه کلاته میرعلی و یحیی آباد را ذکر نمود.

در این ایستگاه به دو شیوه به شناخت کامل گیاهان در عرصه های مختلف می پردازند. 

۱- ایجاد هرباریوم یا گنجینه گیاهان: 

که به محلی اطلاق می شود که نمونه های خشک شده گیاهی در آنجا نگهداری می شود. 

۲- روش احداث کلکسیون یا آربوراتوم :

که به محلی گفته می شود که انواع گونه های گیاهی به صورت زنده در آنجا پرورش داده می شود. 

  نظرات ()
حسین خسروجردی نویسنده لطیف طبع خراسانی نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/٢۱

حسین خسروجردی نویسنده لطیف طبع خراسانی و روایتگر داستانی لحظه های ناب تاریخ و فرهنگ سبزوار

متن پیش رو که روایتی ادبی از زندگی نامه استاد حسین خسروجردی نویسنده لطیف طبع خراسانی و روایتگر داستانی لحظه های ناب تاریخ و فرهنگ سبزوار است مدتی قبل با قلم وزین خود این نویسنده به رشته تحریر در آمده و به درخواست مجله اینترنتی اسرارنامه در اختیار تحریریه این مجله قرار گرفته است:

تولد من در روز هشتم فروردین سال 1333در شهرستان سبزوار رخ داد . شهر گرانمایه و شیدایی که در دیدگان کوهپایه های افراشتۀ پیرامونش ، همیشه گردن فراز و ابرو گشاده می نماید .

نمیدانم که در صغر سن و در عوالم کودکی چه چیزی پنهان است که بی درنگ یادهایش جیوه وار می آیند و فرار و بیقرار می گذرند تا تو در قوس قزح و رنگ واره های آن از آسمانی باز وکبوترانی آزاد و کوچه های پر افتاب و کاریزهای روانش بگویی .

از آبهایی که بس لطیف و سبک وزن و خوشگوارند و ازخانه هایی که در چفت انگورهایش قمریان ماوا گرفته اند و بادهای ملایم و سهره های خوشخوان ، چه بجا می خوانند و می وزند! ودر لطافت و شوق این یادها و غرفه های مهربان این یادگارها ست که باید بگویم : کوچه ای که من در آن به دنیا آمده ام جایی ست که اکنون آن را خیابان رضوی می نامند که باسه کوچه حمام حکیم و نقابشک وکوچه سرسنگ که به آن می پیوستند ،محدوده ی زادگاه و دوران کودکی من را می ساختند .

اگر این گستره را با کوچه زارعی که مثل یک خط عمود ، به آنها می پیوست به حساب بیآوریم ، میدان و افق دید دیگری پیدا می شد که آن کودک می توانست در پایین کوچه زارعی حتی باروهای شهر را ببیند و از آن پس امام زاده و ته صحرایی را بنگرد که از آنجا پرتو زندگی به نوعی دیگر می درخشید و از محدوده های تنگ پیرامون خود چه خوب بیرون می آمد !

این محدوده ها و این نام ها ، این کوچه های تو در تو واین بن بست های بسته ای که دریکی از آنها به نام ماروسا به دنیا آمده ام و حوض ها و جوی ها و کوی ها و حتی آنسوتر، صحرا و شش یخدان هایی که همچون قله های بلند کوه میش همیشه پا بر جا بودند وما را می نگریستند و اینها همه زندگی بخش سامان و بهتراست بگویم دور خیز های فعال من بوده اند و پیش زمینه ای برای رفتن به دبستانی می گشتند که آقاخانی نام داشت .

جایی بود که دنیای ماضی را با کلمات و واژه های خود ، نجوا و تقلید می کرد و به گفتار و تکلم می آورد و آموزگاری را به ما می نمایاند که با هجای کلمات و آموزش الفبا شناخته می شد.

مردی که نامش محمد حسین اصفهانی بود و همو بود که به من خواندن و نوشتن آموخت و مرا همیشه قدردان و حق گزار خود نمود .

باری در ضرباهنگ مرکوب زمان ، دبیرستان ابن یمین را بیاد می آورم با دوستان و همکلاسان و دبیرانی که در من سرشته اند و همیشه خورجین خاطره های مرا سنگین و سنگینتر می کنند .و افزون بر اینها ، بی مناسبت نیست که همینجا از یک کتابفروشی بسیار موثر و عزیز نام ببرم که در پاینتر از میدان اسرار، کتاب کرایه می داد تا بدین گونه مرا با دنیای جدیدی آشنا کند که قصه و داستان نام داشت و در آستانه صد راه باز بسته ی جوانی ، چه به هنگام این کتابها به روی من آغوش گشودند و مرا همراهی کردند .

باری جوانی همچون متاع بالقوه ای است که از انبار آزماینده و پالاینده ی زمانه بیرون می آید که اگر زمینه ها و امکانات و دور خیز های فعال وجود نداشته باشد ، بسا متاع جوان به هرز خواهد رفت و طبعا برزی به عمل نخواهد آمد. بنابر این در ره آورد دنیای بیقرار هردم شونده ی بیرون ، باید به پدیده ی بسیار مناسب و نوینی اشاره کنم که سینما نام داشت که چقدربجا و مناسب به دنیای ذهن و دیدگان من وارد شد و آن را گسترش داد و در جنب آن ، ورزش هم به آن کمک کرد تا در رشته های دلخواهش همچون بدن سازی و وزنه برداری و شنا و ورزش باستانی و حتی دوچرخه سواری به تعادل جسم و جان برسم و بعدها بتوانم آن نیروهای نهفته در جانم را بیدار و آزاد کنم .

دراین خصوص مایلم به یک نمونه از تجربه ی ورزشی دوچرخه سواری اشاره کنم که مرا در طبیعت بسیار جذاب و متنوع خارج از شهر می برد و به من کمک می کرد تا بهیگانگی عواطف و عوالم نوشتن نزدیک و نزدیکتر شوم و این در نواخت و یارستن من ، کم چیزی نبود .

در هم نوازی کتابهای کرایه ای باید از کتابخانه قدیمی مدرسه فخریه نیز بگویم که چه زود با آن محیط و کتابهایش مانوس و آشنا شدم و بیاد دارم که از آنجا بود که توانستم داستان غوک نوشته ویکتور هوگو را از کتابی به نام دریای گوهر بیابم و سر کلاس بخوانم.

تاثیر بخشی و عواطف این داستان کوتاه بقدری آن زمان بالا بودکه از ورای این همه سال هنوز هم آن اسب بارکش که نمی خواست غوکی را که بچه های محل در پیش پای او انداخته بودند ، له کند و این براستی برای من بیادماندنی بود . بخصوص وقتی شلاق مرد گاری دار چپ و راست بر کفل و پشت او فرو می خورد و خون از او فوران می زد ، چقدر عبرت انگیز و جانفرسا بود .

درفراروی آموختن ها ، بی گمان کتابخانه ی بزرگ شهر گه در محل شهرداری فعلی قرار داشت ، خود امکان دیگری بود که توسط کتابدار خونگرم و خوب و بیاد ماندنیش جناب آقای اکبری و بعدها خانم سیستانی به روی ما باز و گسترده می شد . بیاد دارم با توجه به علاقه وروحیه ای که من داشتم ، روزی آقای اکبری رمان عظیم سرخ وسیاه استاندال را ارزش گذاری کرد و سپس به من توصیه نمود تا در پناه دنیای اندیشه هایم معطل نمانم .

کتابخانه ی مرکزی شهر به ریاست جناب آقای احمدی و فرزندان خلف ایشان در آن زمان براستی خوب وموثر و دوستانه اداره می شد . آنسان که کتابخانه ی مدرسه ی نظیف وساده وبی آلایش فخریه توسط مردی متین و با وقاری که کلاه دوری داشت ، چنین اداره می شد و ای کاش اسم اورا بیاد می داشتم تا به همه ی رسانه های سبزوار می گفتم که تا دیر نشده است سراغی از این کتابدار پیر و شایسته بگیرند و حق گزار خدمات بی شا ئبه و راستین او شوند .

اما در پیوند کار و زحمت و تلاش بی وقفه ی پدرم ، دورانی را به یاد می آورم که سه ماه تعطیلی را باید همراه او به درو دشت می رفتیم و من خوشه چینی می کردم ویا به کارهایی که نه چندان سنگین بود می پرداختم . زیرا در جنب زندگی ما ، کار یک امر ضروری و در سنین پایین یک سنت معطوف به ورزیده شدن و یا به اصطلاح ، تسمه شدن بود .

بعدها هم در انبوه کارهای متنوعی که پیشه کردم ، کار به جز دستمزد و منافع آن ، یک پیوند وشناخت همگانی ومردمی به من می داد که درعواطف و خوی و خصلت های من عمیقا تاثیر گذار شد و بعد ها وقوف مرا به زندگی و رنج وشادی وحساسیتهای مردم بیشتر نمود .

تا دیر نشده باید از روحیه ی گریز پای خود از شهر سبزوار بگویم و از دلبستگی های خودم به سفر رفتن به دیگر نقاط و شهر ها . و نیز از شوق بازیگری سخن به میان آورم که مرا گاه و بیگاه افسون می کرد و به تهران می کشاند و شده برای چند هفته یا یکی دو ماه وحتی سالی ،تهران خودش را به من تحمیل می کرد تا من گریز پای ، سر در تاتر و سینماهای لاله زار کنم که حیران در خیابان ها ی شلوغ و ساختمان های بلندش بگردم ودوشادوش مردم مهاجر و رنگ وارنگ آن ، راه بجویم .

درس و مشق مدرسه بعد از سیگل اول و حتی پیش از آن ، همیشه و همواره در جنب و حاشیه ی تجربه ها و سفرها و دغدغه ها و روحیه ی آزاد من بود و جسته گریخته با آن می آمد و مهمتر از آن ، این کتابها و مطالعات آزاد و تجربه ها و علایق من بودند که به من نیرو و روحیه می دادند ومرا پخته تر و آزموده تر می ساختند و در این پیدایی ، تاتر وبازیگری ، شوق بی حدی بود که مرا با آقای محمود امیری آشنا کرد .

جوانی با ذوق و استعداد جوشان هنری و بصیرت عالمانه ای که دوستی پایداری را ایجاد کرد و همو بود که تاتر علمی برتولد برشت را در اوایل دهه ی پنجاه در سبزوار آزمود و به منصه ظهور رسانید . حالا انگار دکتر شریعتی و کتابهای او از راه می رسیدند و نیز ادبیات و هنر با چاشنی اندیشه های فلسفی و تاریخی و جامعه شناسی ، جدی تر می شدند و بسا که کتاب کویر دکتر شریعتی دیگر اثر خودش را روی من گذاشته بود و مرا شیدای نثر و بینش و احساس عمیق انسانی خود ساخته بود .

بی گمان داستانها و رمان ها و شعر وادبیات و سینما و تاتر و موسیقی و تلاش معرفتی چشمان مرا بهتر به روی واقعیتها ی پیرامون می گشود تا محیط اجتماعی خود را بهتر بشناسم و به همبستگی و همخوانی و هم دلی بیشتری با مردم خود برسم . این بود که حتی دوران سربازی هم که می خواست در ما جنبه کندویی و پادگانی و اطاعت کور کورانه ایجاد کند به حکم همین تلاش معرفتی ، بی تاثیر و خنثی می شد و با انقلاب سترگ مردم ایران هم آوا و همصدا می گشت .

انقلاب شط خروشانی بود که تمام آن شور و آرمانهای دیر پای والا را به منصه ظهور می رساند و فضایی آکنده از شورانقلابی ایجاد می کرد .و آزادی مطبوعات و احزاب و سازمانهای فعال سیاسی را تضمین می نمود . و همچنین بازار گفتگو و ایدیولوژی و جدل و مباحثه را داغ می نمود و روزگاری دگرگونه ایجاد می کرد که خود شرح جداگانه ای را می طلبید . آنچنان که جنگ و دفاع مقدس و گستردگی آن چنین است .

در عین حال دوران دانشگاه در دهه ی شصت اتفاق افتاد و من رشته ی زبان و ادبیات فارسی را در همین دوران گذراندم و چگونه بگویم که اخگرها و فروزش انقلاب در آغاز ، از چنان پتانسیل ونیروی شگرفی بر خوردار بود که وقتی در سال 1359 ، از طرف اداره آموزش وپرورش جهت سواد آموزی بزرگسالان به روستایی در شمال سبزوار رفته بودم ، روز می شد که سیزده – چهارده ساعت مطالعه آزاد داشتم و چنان در مطابعت از آرزوها و آرمان های بزرگ انقلاب ، آماده و سرشار از تفاهم وسایه روشن امید بودیم که مجالی برای خود نبود .

دوران نوینی آغاز شده بود که از ما فداکاری و همیاری و تعاون و دوستی و تحول و پشتیبانی و دگرگونی می طلبید . یک باور اصیل که با درک اعتلایی و عواطف پاک انسانی همراه بود که به سود جامعه رقم می خورد و به تعالی می رسید . در تکاپوی هدف های آفریننده و ورزیدن های آغازین انقلاب ، کم کم علایق و تمایل خودم را به نوشتن و باز تاب آن عشق بزرگ باز می یافتم . عشقی که چونان نسیم می آمد و از من می خواست که آن را رفتار کنم . فصل نوی که در من چونان چشمه می جوشید و راه به زندگی مردم و تاریخ و فرهنگ یک ملت می برد .

ابتدا داستانها یی که نوشته می شد کوتاه بودند و از نهفت و سرشت گمشده ها راز جویی می کردند. این سیاه مشقها و رهیافتها و تمرین های داستانی دیری بود که شروع شده بود و اکنون با پشتوانه ی تجربه ها و مطالعات ودیده ها و شنیده ها می بایست درقامت داستان بلند ، ظاهر می شد که شد و وقتی که در سال 1364 آن اتفاق بزرگ وخجسته وکار ساز بوقوع پیوست و من توانستم نویسنده ی بزرگ زمانه خود ، محمود دولت آبادی را ملاقات کنم و اولین داستان بلند خودم را به او بسپارم . انگار در راه صعب العبور داستان نویسی همراهی را جسته بودم که همچون یک قطب نمای دقیق ، راه می نمود ومرا از شوره زارها وسرابهای آن آگاه می کرد . این پشتوانه حتی بعد ها هم که در یک دوره کلاس فشرده داستان نویسی ایشان شرکت کردم ، غنی تر و منسجم تر شد و شکل و محتوی کارم را بالاتر برد .

داستان ماه گل که کارش در سال 1370 پایان یافت ، تنگنا و بی پناهی مردمی را می نمایاند که درون سیاهی ها و نکبت زندگی ، دسته پنجه نرم می کردند و همسوی آن به ارتش کرمان نیم نگاهی انداخته می شود که همچون قهرمان این داستان ، قوام و انسجامی ندارد ورنجور و آوارۀ سرنوشت درد بار خود است .

برای کار و زمینۀ بعدی رمانی که جهان بانان نام گرفت نوعی نثر و زبانی فاخر وحما سی می طلبید که نیاز به مطالعه و پشتوانۀ متون کلاسیک داشت و گذشته از آن ، از آنجا که این رمان ،به نوعی نگاه ریشه ای به سنت ها و سابقه قومی و فرهنگی و علائق ملی پیدا می کرد ، لذا حتما و الزاما باید مطالعه قبلی و پشتوانۀ تحقیقی می یافت . باری این رمانی بود که در عشق و شور نوشتن از دل و جان من بر می آمد و در بی قراری و بیتابی های آن ، پا به عرصۀ وجود گذاشت .

در تداوم کار خلاقانۀ داستان نویسی ، همیشه نگاه و ذهن من متوجه قابلیت ها و اثر بخشی و مولفه ها یی از تاریخ جنبش سربداران بود و از آنجا که می دیدم که چگونه هنوزم مردم ما به این نهضت عشق می ورزند و از آن گفتگو می کنند ، اینها سبب شد که نوشتن این داستان همچنان در ذهن وضمیر من باقی بماند تا سر انجام نوبت نوشتن آن فرا رسید .

البته پیشتر می دانستم که نوشتن این رمان ، احتیاج به تحقیق زیاد و خواندن متون و کتابهای مربوط به آن و نیز سفرها و گشت و گذارفراوان دارد که همین خود بحث مفصلی است که اکنون مجال آن نیست و شد آنچه بدنبالش بودم و برای شروع و تطبیق موضوع با زبان موضوع لاجرم تمرین ها شروع شدند و کتابها و تحقیق ها فراهم آمدند و عملی شدند تا در طول سالیان نسبتا دراز و طولانی ، نوشتن رمان تگرگ تاتار ( یا سربداران ) میسر گشت و به چاپ رسید و در چهرۀ بنفشه ای از تقویم کهنۀ سربداران متجلی گشت و تقدیم خوانندگان خود شد .

ضمنا نوشتن داستان بلند به نسیم عطر تو می آیم هم همسوی نوشتن رمان سربداران یا همان تگرگ تاتار بود و چه خوب گه هردو ، تقریبا همسوی هم به چاپ رسیدند و به بازار آمدند . اما رمان اخیر من که هنوز عنوانی برایش انتخاب نشده ، تدارک و نوشتن آن بیش از سه سال به طول انجامید که زمینه و محتوی آن به دوران انقلاب مشروطه بر می گردد و کاری ست که براستی نیرو و تلاش فراوانی برای خلق و پیدایشش بکار برده شده است که امیدوارم روزی بشود که در مورد موضوع ومحتوی وچگونگی آن باز هم صحبت کنم .

خاصیت نوشتن خلاقه و مستقل و پرداختن به عمیق ترین لایه های پنهان زندگی و همیشه در پی کشف و شهود و نیز پیدا کردن زوایای آن بودن و از پی بدایع و ابداعات و آزمون های نو به نو بر آمدن و مدام بدنبال ایجاد و خلق و ابتکار تصویرهای زندۀ تخیل هنری گشتن ، خود احتیاج به انسجام و تمرکز فگر و اندیشۀ فراوان دارد و از اینرو ، داستان نویسی یک مقوله و فرایند آسان نیست که اگر آن عشق و دلبستگی و جان مشتاق آدمی نبود ، بسا که نوشتن غیر ممکن می شد .

حالا بر این پویه ، دغدغۀ کار و معیشت زندگی و محدودیت ها و پیامد های ناگواری که گاه سخت شکننده و دشوار و حتی فرساینده می شود را هم اضافه کنید، خواهید دید که داستان نویسی مستقل وحرفه ای چه موقعیت و حال و روزی دارد و انصافا سزاوار هیچ غفلت و بی اعتنایی نیست .

ادبیات گوشه ای از تاریخ ماست . بنابر این اگر بر آن نهال نیکی و حمایت نشانده شود ، مطمئن باشید که گل توفیق از آن شما خواهد شد .

اما در پایان این گفتار و خاطرات دائم سوز که شرح بسیار کوتاه و ناقصی از آزمون و سیر زندگی من بود ، تا همینجا به آن بسنده می کنم و امیدوارم که روزی بتوانم طیف متنوع تری از آن را بنگارم و تقدیم شما دوستان ویاران همراه بنمایم . اکنون مایلم سخنی از شمس و از کتاب مقالات او را به عنوان حسن ختام و قدر شناسی از مجلۀ راهگشا و پوینده و کوشندۀ اسرارنامه بیاورم که خود بیدارترین دلهای همۀ روزگاران بوده است ، آنجا که می گوید : آنکه به هوشیاری رسد لطفش بر قهرش سبقت دارد و آنکه لطف غالب شد ، راهبری را شاید . به امید هوشیاری و لطف بی پایان شما :

. حسین خسروجردی .

بهمن 1391

  نظرات ()
انیمیشن زندگی ابوالفضل بیهقی نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٧
روایتی شیرین و دیدنی:
انیمیشن زندگی ابوالفضل بیهقی 
زندگی نامه ابوالفضل بیهقی در غالب یک قسمت از مجوعه انیمیشن های دانشمندان بزرگ پخش گردیده است.
 
انیمیشن زندگی ابوالفضل بیهقی + دانلود
 
همزمان با برگزاری چهارمین دوره همایش سالانه بزرگداشت ابوالفضل بیهقی، مولف تاریخ بیهقی و پدر نثر فارسی سلام سربدار اقدام به انتشار انیمیشن شیرین و دیدنی زندگی نامه این مورخ سبزواری می کند.

زندگی نامه ابوالفضل بیهقی در غالب یک قسمت از مجوعه انیمیشن های دانشمندان بزرگ به تهیه کنندگی شهاب کسرایی و کارگردانی فرخ یکدانه تولید و از شبکه آموزش و سایر بخش های کودک سیما پخش گردیده است.

این مجموعه بالحنی طنازانه و طراحی نماهایی فانتزی به معرفی دانشمندان قدیمی و بزرگ ایرانی همچون ابن‌سینا، زکریای رازی، ابوالوفاء بوزجانی، بیهقی و... و همچنین اندیشمندان معاصری همچون علامه دهخدا و دکتر معین می پردازد.
انیمیشن زندگی ابوالفضل بیهقی

  نظرات ()
متن تاریخ برجسته بیهقی ثبت جهانی می شود نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٦
سبزوار نیوز/ رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار تاکید کرد: تلاش خواهم کرد تا متن تاریخ بیهقی به عنوان بزرگترین متن تاریخ برجسته، ثبت میراث جهانی شود.

دکتر سلیمانی در مراسم بزرگداشت بیهقی که دقایقی قبل در سبزوار به اتمام رسید گفت: سخن گفتن درباره بیهقی بسیار سخت و از طرفی بسیار آسان است  ساده به دلیل اینکه بیهقی روان  و بی الایش حرف می زند و دشوار از این جهت که این مورخ بزرگ برای بیان تمامی موارد تحقیقی خود که  در کتاب تاریخ بیهقی گردآوری ساخته رنج بسیار برده است.

 وی افزود: دشوار است انسان چنین درکی را درک کند و سختر انکه چنین بیانی فهم شود  بسیارساده می توان به بیهقی رسید اما هنگامی که در دنیای بیهقی قرار می گیرید سخت است شبی را به صبح رسانید بیهقی همگام با انکه واقعه ای را برای ما تشریح می کند عصاره واقعه را به مخاطب منتقل می کند  و او را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

سلیمانی ادامه داد: بیهقی ادعا می کند که من تاریخ پایه ای می نویسم انسان باید به چه درک و شعوری برسد  که ادعای چنین بزرگی در دورنش بجوشد و از زبان به قلم جاری سازد.

وی یادآور شد:  واقعه در سازمان فکری بیهقی مانند یک اثر هنری در ذهن هنرمند است  هنرمند و بیهقی هر دو با یک پدیده روبرو هستند بعد از اینکه هنرمند و بیهقی نسبت به پدیده ارتباط برقرار می کنند پدیده تبدیل  به یک اثر هنری چون تاریخ بیهقی می گردد.

دانشجوی دکترای پزوهش هنر دانشگاه هنر  اصفهان  خاطر نشان کرد: بیهقی هنرمند برجسته است و سازمان فکری او در قبال یک پدیده  کهکشانی از وقایع را می آفریند  او در یک حرکت واقعه ای را می گوید و دهها واقعه را به مخاطب واگذار می کند.

وی گفت: بعد از  خواندن تاریخ بیهقی انسان نفس عمیقی از انسانیت خود می کشد چون درد و معنای را با شیرین کاری ها واژگانه ای که بیهقی در کتابش بکار برده به مخاطب منتقل می کند.

  نظرات ()
گزارش تصویری بزرگداشت ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی در سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٦
عکس:مصطفی سید نقوی
در شامگاه روز دوشنبه بزرگداشت ابوالفضل بیهقی(پدر نثر فارسی) در سبزوار برگزار شد .


عکس:مصطفی سید نقوی
منبع :سبزوار نیوز 
http://www.sabzevarnews.ir/fa/news/11594/
  نظرات ()
پایه گذاری جایزه فرهنگی ادبی ابوالفضل بیهقی با جوایز ارزنده در سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٦

جایزه فرهنگی ادبی ابوالفضل بیهقی در زادگاهش سبزوار پایه گذاری شد

جایزه فرهنگی ادبی ابوالفضل بیهق در زادگاهش سبزوار پایه گذاری شد

همایش بزرگداشت خواجه ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی در زادگاهش سبزوار در حالی برگزار شد که اعلام خبر اعطای جایزه فرهنگی هنری بیهقی از اول آبان سال آینده، از مهمترین بخش های این همایش بود.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه در این برنامه که بعد از ظهر دوشنبه 11 آبان در محل تالار کاشفی مجتمع فرهنگی هنری اسرار سبزوار برپا شده بود، خوشبختانه حضور پرشمار جمعیت، در تمام مدت برگزاری مراسم در سالن به چشم می خورد و همین حضور به موقع میهمانان باعث شد همایش بدون تأخیر زیاد، شروع شود.

سخنرانی هادی مرزبان کارگردان برجسته کشور درباره جنبه های نمایشی تاریخ بیهقی، بیهقی خوانی استاد سیدی از بیهقی پژوهان مشهد، سخنرانی رضا حارث آبادی یکی از اهالی فرهیخته روستای حارث آباد سبزوار زادگاه ابوالفضل بیهقی، سخنرانی دکتر سلیمانی رئیس میراث فرهنگی سبزوار، پخش کلیپ و سخنرانی تعدادی از مسئولان شهرستان از بخش های مختلف این همایش بود.

دکتر مهیار علوی مقدم عضو هیأت علمی گروه ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری که یکی از سخنرانان این همایش بود، خبر اعطای جایزه فرهنگی ادبی بیهقی را از سال آینده در سبزوار بیان کرد و به ارائه توضیحاتی دراین زمینه پرداخت.  

وی در این باره گفت: هدیه ویژه ای از جانب فرمانداری،شورای اسلامی شهر، شهرداری و دانشگاه حکیم سبزواری و تمام بخش های گوناگونی که در سبزوار به فعالیت فرهنگی می پردازند به عنوان جایزه دوسالانه فرهنگی ادبی بیهقی در نظر گرفته شدده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: هدف از این جایزه این است که ما به فرهنگ، اندیشه، هنر، ادبیات و تاریخ در شهر فرهنگ پرور سبزوار هرچه بیشتر ارج بنهیم و پژوهش های فرهنگی و مفاهیم ارزشمند ادبی، تاریخی و هنری را گسترش بدهیم.

وی سپس گفت: زمان برگزاری مراسم اهداء جایزه بیهقی اول آبان است. که ان شاالله در مرحله اول به شکل دوسالانه و در مرحله بعدی  ، پس از چند سال، به شکل سالانه بتوانیم برگزار بکنیم.

علوی مقدم همچنین تصریح کرد: اولین دوره اهداء جایزه بیهقی را به شکل غیر رسمی در روز 10 آبان سال 89 و همزمان با برگزاری پنجمین همایش ملی پژوهش های زبان فارسی انجام دادیم.

وی افزود: ماهیت این جایزه کاملا ملی و سراسری خواهد بود و از لحاظ علمی این جایزه توسط یک  مجموعه 7 نفره از دانشگاهیون با تخصص هایی در رشته های زبان فارسی، معماری، مجسمه سازی، پژوهش های هنری، حوزه آثار و مفاخر فرهنگی و ...داوری خواهد شد.

استاد دانشگاه حکیم سبزواری سپس گفت: این جایزه 3 محور اصلی خواهد داشت که عبارتند از:
1- سبزوارپژوهی و بیهق پژوهی در چهارچوب کتاب و پایان نامه
2- تألیف و انتشار آثار پژوهشی در حوزه های کتاب و پایان نامه پیرامون فرهنگ، تاریخ، ادبیات
3- آثار هنری: شامل مراسم آیینی، نمایشنامه، هنرهای تجسمی، مجسمه سازی، تندیس سازی، موسیقی و تمام ابعاد هنری دیگر به ویژه با محوریت بیهق، سبزوار، تاریخ بیهقی و ابوالفضل بیهقی

وی سپس خاطرنشان کرد:  جایزه بیهقی از ارزش ریالی مناسبی برخوردار است که فعلا  در حد 3 سکه برای آن پیش بینی شده و انشاالله بعدها رقم آن افزایش پیدا خواهد کرد.

مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار

  نظرات ()
گزارش ایرنا از همایش بزرگداشت بیهقی نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٦

گزارش ایرنا از همایش بزرگداشت بیهقی

پیگیری ها برای ثبت اول آبان روز بیهقی در تقویم ملی ایران

گزارش ایرنا از همایش بزرگداشت بیهقی  پیگیری ها برای ثبت اول آبان روز بیهقی در تقویم ملی ایران

مراسم بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار برگزار شد

مراسم بزرگداشت ابوالفضل بیهقی دوشنبه شب با حضور جمعی از اساتید و فرهیختگان در سبزوار برگزار شد.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سبزوار در این مراسم با اشاره به لزوم توجه به ثبت روزی به نام بیهقی در تقویم رسمی ایران گفت: بیهقی از مورخانی است که کتاب خود را بر اساس تاریخ پایه ای و با نثری فاخر نگاشته است.

محمد رضا سلیمانی افزود: بیهقی با نوشتن کتاب به سبک تاریخ پایه ای سعی کرد وضعیت روزگار خود را به مخاطبین دورانهای مختلف منتقل کند.

وی ادامه داد: امروز نام و روزی به نام بیهقی در سالنامه ملی ایران دیده نمی شود لذا در اداره میراث فرهنگی سبزوار این قول را می دهیم که پیگیر این موضوع باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر سبزوار نیز با اشاره به پیگیری ثبت روز بیهقی در سالنامه رسمی گفت: پیگیریهای زیادی از سال 84 تاکنون صورت گرفته که تاکنون به سرانجام نرسیده است.

مهدی مقصودی افزود: طرح نامگذاری روز بیهقی از طرف شورای شهر به شورای فرهنگ و عمومی شهرستان، استان و شورای انقلاب فرهنگی ارائه و مصوبات شهرستانی و استانی این طرح گرفته شده لذا در انتظار تصویب آن در کشور هستیم.

وی همچنین گفت: زادروز ابوالفضل بیهقی یکم آبان ماه است لذا بخاطر همزمانی آن با تاسوعای حسینی، این مراسم امشب برگزار شده است.

فرماندار سبزوار نیز در این نشست بر پیگیری جدی مسئولان و بزرگان عرصه هنر و فرهنگ برای ثبت روز بیهقی در سالنامه رسمی کشور تاکید کرد.

احمد برادران افزود: تکمیل بنای یادبود و تندیس ابوالفضل بیهقی به عنوان پدر نثر پارسی در روستای حارث آباد سبزوار زادگاه این مرد بزرگ در دستور کار قرار گرفته که در شناساندن هویت بیهقی موثر خواهد بود.

ابوالفضل بیهقی تاریخ نگار قرن پنجم هجری قمری و نگارنده کتاب تاریخ بیهقی از مورخان دوره غزنوی است که در سال 385 قمری در قریه حارث آباد بیهق(سبزوار) متولد شد.

وی بعد از کسب فضایل به دیوان رسایل محمودی راه یافت و در خدمت خواجه بونصر مشکان به کار پرداخت و در خدمت سلاطین غزنوی به سر برد و تا در زمان عزالدوله عبدالرشید در سال 440 قمری نیز چندی صاحب دیوان بود اما به تهمت حاسدان گرفتار، معزول و محبوس شد.

بیهقی بعد از رهایی از زندان باقی عمر را در انزوا بسر برد و در سال 470 هجری قمری درگذشت.
سبزوار در 237 غرب مشهد قرار دارد.


  نظرات ()
53 اثر دراماتیک نهفته در تاریخ بیهقی از نظر هادی مرزبان نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٦

بازیگر و کارگردان پیشکسوت سینما ، تئاتر و تلویزیون ایران؛

هادی مرزبان: در تاریخ بیهقی 53 اثر دراماتیک نهفته است

هادی مرزبان: در تاریخ بیهقی 53 اثر دراماتیک نهفته است

 یک بازیگر و کارگردان برجسته و پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران گفت: کتاب تاریخ بیهقی ارزش های نمایشی زیادی دارد به طوری که می توان از آن 53 اثر دراماتیک استخراج کرد.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه، هادی مرزبان که دوشنبه شب درهمایش بزرگداشت خواجه ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی در سبزوار حضور شرکت کرده بود افزود: آثار بسیاری از مورخان دیگر مانند نقاشی های قهوه خانه ای ، یک بعدی است. یعنی همه چیز در یک سطح دیده می شود. ولی وقتی شما تاریخ بیهقی را نگاه کنید، می بینید مانند یک مجسمه دارای بُعد است و نویسنده از چند جانب به شخصیت ها نگاه کرده است.

وی ادامه داد: بنده طی بررسی که روی تاریخ بیهقی داشته ام، در آن حدود 25 شخصیت و 28 مکان را یافته ام که بر اساس آن ها مجموعاً می توان53 اثر نمایشی و دراماتیک فوق العاده نوشت.

مرزبان همچنین گفت: من از زمان دانشکده بهای بسیار زیادی به تئاتر  و فرهنگ بومی و ملی خودمان می دادم. البته آثار بزرگان تئاتر غرب را نیز تجربه کرده ام،اما در اواخر دوران تحصیلات دانشگاهیم، دیگر تکلیفم با خودم روشن بود و به جایی رسیدم که دیگر می دانستم که دوست دارم کار ایرانی بکنم.

وی سپس با ابراز تأسف از اینکه در حال حاضر بسیاری از جوانان ایرانی در فعالیت های هنری از پیشینه غنی خود خبر ندارند و با هویت ملیشان بیگانه شده و به سمت آثار غربی تمایل پیدا کرده اند گفت: البته قصد ندارم به تئاتر غرب بگویم نه! یا مثلا ژان پل سارتر را رد کنم. ولی این اعتقاد را دارم که قبل ازاینکه ژان پل سارتر را یاد بگیرم باید ابوریحان بیرونی، فردوسی و بیهقی را بشناسیم.

این هنرمند افزود: الان درایران کار به جایی رسیده که در بعضی دانشگاه های هنری اساتید به دانشجویانشان می گویند ما در ایران اصلا تئاتر نداریم و اصلا اثر هنری به عنوان ادبیات نمایشی نداریم!

وی سپس گفت: من گاهی با بعضی ازاین اساتید که هم کلام می شوم، می بینیم طوری صحبت می کنند که انگار هرچه فلان هنرمند یا نظریه پرداز غربی گفته است وحی مُنزَل است و تماما صحت دارد. اما در واقع اینطور نیست و  ماهم خیلی چیزها داریم. ما نباید فراموش کنیم که بوستان، گلستان، شاهنامه و تاریخی بیهقی را داریم.

مرزبان همچنین اظهار داشت: در تاریخ بیهقی اگر درست دقت کنیم می بینیم که طوری روایت شده که انگار در چند جهت در صحنه ها دوربین ها را گذاشته اند و دارند فیلم برداری می کنند. عجیب است این مرد مثل اینکه اصلا کارگردان بوده و شخصیت پردازی کرده است. در واقع بیهقی به قدری تحلیل کرده است شخصیت ها را که یک کارگردان اگر کار روی تاریخ بیهقی را شروع کند، اصلا نیازی ندارد که به بازیگر بگوید، شخصیت را خلق کن چون خودش شخصیت و بیوگرافی و دیالوگ ها را داده است و ما کمتر کسی را در ادبیات داریم که چنین مقامی داشته باشد و اثرش اینقدر تصویری باشد.

وی ادامه داد: در تاریخ بیهقی مانند آثار شکسپیر مضامینی چون قدرت، توطئه و تمام آن پایه هایی که در آثار شکسپیر وجود دارد، مشاهده می شود بنابراین  می توانیم بگوییم همانطورکه غربی ها شکسپیر را دارند ما هم بیهقی را داریم و فقط باید بشناسیم.

وی سپس گفت: البته فردوسی هم بعضی از این ویژگی ها و داستان ها را دارد ولی آن به دلیل مسائل اساطیری و پهلوانی یک مقدار از ذهنیت ما به دور است. به اصطلاح وقتی ما یک کاری را بر اساس شاهنامه فردوسی روی صحنه می بریم تماشاچی یک مقدار دیرتر هم ذات پنداری می کند، ولی تماشاچیان با تمام آدم هایی که درتاریخ بیهقی آمده، همذات پنداری می کنند و خودشان را می بینند که انگار در تاریخ تکرار شده اند.

هادی مرزبان در جایی دیگر از این سخنانش گفت: خود زندگی بیهقی حتی یک درام عجیب و غریب است. این فراز و نشیب هایی که زندگی این مرد داشته از لحظه تولد تا مهاجرتش و ورودش به دربار شاه و جریاناتی که برایش پیش آمده خود یک نمایش است.

وی سپس با بیان اینکه بهترین و زیباترین بخش تاریخ بیهقی داستان حسنک وزیر است و دراین داستان زیبا فقط دو جمله «. جهان خوردم و کارها راندم و عاقبت کار آدمی مرگ است، اگر امروز اجل رسیده است کس باز نتواند داشت که بر دار کشند یا جز دار ،که بزرگ تر از حسین علی نیم» خود عمیق ترین معانی را در بر دارد، گفت: اما در حال حاضر بیگانگی دانشگاه های ما و جوانان ما درعرصه هنر با بزرگان ادبی و فرهنگی خودمان به حدی است که ممکن است نام و مشخصات بسیاری از بزرگان ادبیات و هنر غرب را بدانند، اما نسبت به بزرگان خود آگاهی ندارند.

مرزبان سپس افزود: این درد است برای ما که در دانشگاه هایمان ایلیاد و اودیسه هومر را باید بخوانیم و نمره بگیریم ولی از فردوسی خبری نیست. نمی دانم چرا؟ من خودم در دانشگاه ایلیاد و اودیسه را خواندم و نمره گرفتم وقتی بیرون آمدم به دستور پدرم رفتم و شاهنامه را خواندم چرا باید اینطور باشد؟

وی سپس گفت: باید خودمان را باور کنیم و بدانیم ما بیهقی های زیادی داریم و به خصوص بیهقی در این شهر یک نعمت بزرگ است و اگر امروز در تاریخمان کسانی مثل سلطان مسعود و محمود و عبدالرشید و .... رامی شناسیم به این خاطر است که بیهقی از آن ها درتاریخ خود نام آورده و حافظ شیرازی هم یک مرتبه از شاه شجاع اسمی آورده و باعث شده ما امروز شاه شجاع را بشناسیم. این یعنی هنر ماندگار است.

وی سپس با اشاره به بعضی الزامات در هنر تئاتر گفت: یکی از تعاریف تئاتر آیینه جامعه است. ما باید به روز باشیم . یک هنرمند حق ندارد چشم هایش را ببندد. امروز اگر من اسم هنرمند روی خودم گذاشتم و می خواهم به روز باشم وقتی ازخانه بیرون می ایم اگر یک دختربچه 4 ، 5ساله در همسایگی من نشسته و دارد گریه می کند باید این را درذهنم باخودم ببرم، باید فکر کنم به او ما در تئاتر و درهنرمان این چیزها را کم داریم.تئاتر عقیم به درد هیچ چیز نمی خورد. اگر بیهقی مانا می شود برای این است که حقایق و واقعیت زمان خودش را برایما ترسیم می کند پس سعی کنیم لااقل انگشت کوچک بیهقی باشیم.

این هنرمند سپس ازمسئولان و دانشگاهیون سبزوار که ایده اعطای جایزه فرهنگی ادبی بیهقی را مطرح کرده اند، خواست: در اعطای این جایزه نگاه ویژه ای به حوزه تئاتر داشته باشند زیرا هم به لحاظ تبلیغی  و هم به لحاظ ظرفیت های موجود بخش تئاتر برای این جایزه می تواند بسیار کارآمد باشد و خود او هر گونه همکاری لازم را دراین زمینه انجام خواهد داد.

گفتنی است، هادی مرزبان متولد 1323 شهرستان سبزوار است. وی در ابتدای سخنانش با اشاره به برخی خاطرات خود از شهر سبزوار و ارزش های این دیار به ابراز محبت نسبت به شهر زادگاه و همشهریانش پرداخت.

  نظرات ()
نثرنویسی به سبک بیهقی نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٥

 نثرنویسی به سبک بیهقی


اهمیت عظیم کتاب تاریخ  بیهقی ،شاهکار ابوالفضل بیهقی  این  است، که  به جهت  اینکه خود در، دربار شاهان بوده،  اخبار و اطلاعات  بسیار دقیق ، موثق و معتبر بدون واسطه  در اختیار  داشته، و خود شاهد عینی جریانات روزمره  امور بوده،  و  سندیت آن بسیار مورد قبول اهل فن است ،و از طرفی انسانی صادق  ودرستکار وخوش گفتاری است ،  و صداقت در گفتارش موج می زند.

ادبیات پارسی دوبال پرواز دارد یکی در نثر ودیگری درنظم  ،همانگونه که شعر پارسی،  مدیون خدمات وزحمات شاعران بزرگ است ، نثر پارسی نیز مدیون خدمات ارزشمند بسیاری  از بزرگان مخصوصا : بیهقی، خالق تاریخ بیهقی است .

ابوالفضل بیهقی ، متولد 385 در روستای حارث آباد بیهق در نزدیکی سبزواربوده و در جوانی حدود 27 سالگی به نزد بونصر مشگان که رئیس   دیوان رسالت دربار، پادشاهی سلطان محمود غزنوی  راه یافت، و بونصر نیز به جهت پاکی نفس او ، وی راهمانند ، فرزندان خویش بسیار گرامی داشت، گرچه دربار سلطان محمود ومسعود وسایرسلاطین اورا  گاهی محبوب وگاهی مطرود می نمود، وروزگار او  افت وخیزی هایی نیز در این روز گار غدار  داشته، تا جایی که  در اواخر عمر از قبول هرگونه شغلی کناره گیری نموده، و عملا درسال 448 به نگارش کتاب خویش مشغول شد.

اهمیت عمده ادبی  کتاب او در این است، که یکی از شاهکاری های ادب پارسی در نثر قبل از نگارش گلستان سعدی بوده، بیهقی، اطلاعات بسیار جامع وکامل در خصوص تاریخ روزگارعصر خویش که سند معتبری است بجا گذاشته ،او در جامعه شناسی خطه خود، و نیز جمعیت شناسی  مردم روزگارش، در خصوص علم سیاست  وعبرت  روزگار و واقعه نگاری در قالب نثر خاص خود،اعجازی نموده ،ضمن اینکه نگارش مطالب بسیار دقیق  وبا ذکر جزیئات است ،اهمیت عظیم  کتاب  تاریخ  بیهقی ،شاهکار  ابوالفضل بیهقی  این  است، که  به جهت  اینکه خود  در، دربار شاهان بوده،  اخبار و اطلاعات  بسیار دقیق ، موثق و معتبر بدون واسطه  در اختیار  داشته، و خود شاهد عینی جریانات روزمره  امور بوده،  و  سندیت آن بسیار مورد قبول اهل فن است ،و از طرفی انسانی صادق  ودرستکار وخوش گفتار است ،  و صداقت در گفتارش موج می زند،لذا با شیوای وشیرینی خاص  در کلام خود  بصورت نثر معمول روزگار خویش،  که   اطناب مطلوب  بیان نموده است .

 نثر او نثر داستان نویسی است، از آنجا که بشدت اعتقادات مذهبی دارد وپابند به اسلام وقرآن و قبر وقیامت است، لذا در نگارش مطالب  به  امانت قلم وقیامت کبری اعتقاد دارد، و با همگان با احترام وادب سخن می گوید، آن چنان مودب است، که ادب او ذاتی است ،تملق وچاپلوسی نمی کند، او در بیان واقعه و نگارش تاریخ روزگار خود چنان دقیق و معتبر می نویسد، این عوامل همگی سبب شده،  که از بیهقی  یک چهره بی همتا در شیوه نگارش کتابش بسازد ، و مخاطب به راحتی با  خود او و مطالب کتابش  انس والفت می گیرد،  شیوه  تاریخ نویسی او چنان است، که از مخاطره های زمانه ، خاطره ساخته است.

او در بخشی از  کتابش  چنین می گوید :« در دیگر، تواریخ چنین طول وعرض نیست ، که احوال را آسانتر گرفته اند، وشمه یی بیش  یاد نکرده اند، اما من چون این کار پیش گرفتم ،می خواهم که داد این تاریخ به تمامی بدهم ، وگرد زوایا و خبایا برگردم  ،تا هیچ چیز از احوال پوشیده نماند و اگر این کتاب دراز شود و خوانندگان از خواندن ملالت افزاید ،طمع دارم به فضل ایشان که مرا از مبرمان نشمرند، که هیچ چیز نیست  که به خواندن نیرزد ، که اخر هیچ حکایتی از نکته یی که به کار آید خالی نباشد»

یکی از ابتکارات بیهقی در نگارش کتاب این است که هر جا که خودش شاهد واقعه وصحنه ها نبوده  سند و منبع وماخذ را معرفی  نموده « از خواجه طاهر دبیر شنودم – پس از آن که امیر مسعود از هرات به بلخ آمد و کار ها یکرویه گشت»

نثر او نثر داستان نویسی است، از نجا که بشدت اعتقادات مذهبی دارد وپابند به اسلام وقرن و قبر و قیامت است، لذا در نگارش مطالب به امانت قلم ،و قیامت کبری اعتقاد دارد، و، با همگان با احترام و ادب سخن می گوید، ن چنان مودب است، که ادب او ذاتی است ،تملق و چاپلوسی نمی کند، او در بیان واقعه و نگارش تاریخ روزگار خود چنان دقیق و معتبر می نویسد، این عوامل همگی سبب شده، که از بیهقی یک چهره بی همتا در شیوه نگارش کتابش به سازد ، و مخاطب به راحتی با خود او ،و مطالب کتابش انس والفت می گیرد، شیوه تاریخ نویسی او چنان است، که از مخاطره ها زمانه ، خاطره ساخته است.

اودر ذکر  بیان مطالب وموضوعات دقت خاصی نموده حتی تعداد حاضران و اصناف گوناگون و نوعلباس و پوششش آنان و نحوه سخن گفتن وحالات روحی آنان و جایگاه نشستن آنان بیان نموده  و تقدم وتاخر مطالب را رعایت نموده و نحوه نگارش در تاریخ به شیوه داستان نویسی است بدین شیوه که مطالب واقعی در قالب کلمات به شیوه خودش بیان می کند که جالب وجذاب است در جایی می گوید «من برخاستم وکسان فرستادم و قوم حاضر آمدند ،پیش امیر رفتیم . چون بنشستیم امیر حال با ایشان گفت » در این یک سطر جمله بیهقی ما شاهد هشت فعل: برخاستم ،فرستادم ،آمدند،رفتیم ،بنشستیم ، گفت  هستیم این شیوه نگارش بیانگر چند موضوع است که رخ داده و مطالب اضافی حذف شده گرچه شیوه نگارش او اطناب است اما اطناب زاید نیست او در نوع کار خود خلاقیت داشته است.

بیهقی در نگارش زمانی که سلطان مسعود که جانشین پدرخود سلطان محمود  شده ، ومراسم سوگواری وفات  سلطان محمود است ، با دقت نظر در ثبت واقعه چنین یادمی کند« امیر،  دیگر روز بار داد، با قبایی  وردائی  ودستاری سپید  وهمه اعیان و مقدمان و اصناف،لشکر به خدمت آمدند، سپید ها پوشیده ، و بسیار جزع بود .سه روز تعزیعتی ملکانه  به رسم داشته، آمد چنان که همگان بپسندیدند»

این تاریخ نویس زبده  بقدری جزئیات مطالب را بیان می کند  که هیچ چیز از نگاه نافذ وقلم شکافنده او دور نمانده وبه نوعی موضوعات را درج می کند که هیچ دوربین  در ثبت واقعه بهتر از چشمان ژرف نگر  او نیست، تصویر سازی او قابل تقدیر وتحسین است ، و حافظه  بس قوی داشته و تمام وقایع را در خاطره  خود ثبت نموده تا سرانجام در زمان مناسب مجموعه رخداد ها را از ذهن خلاق  روی کاغذ آورده  ،نحوه  کلامش در اکثر موارد به شیوه ای است که حس دوستی و ودشمنی را پنهان داشته  واحساسات خودرا مطرح نکرده وصرفا بیان وقایع  با نثر شیرین  او دامه می یابد ، در جایی می گوید «دیگر روز  فوجی قوی از اعیان بیرون آمدند، علویان وقضات وائمه  وفقها وبزرگان و بسیارمردم عامه  واز هر دستی اتباع ایشان . و امیر رضی الله عنه  فرموده بود، تا کوکبه یی  و تکلفی ساخته بودند، سخت عظیم وبسیار غلام بر در خیمه ایستاده وسوارو پیاده  بسیار در صحرا در سلاح غرق  و بار دادند، و اعیان و بزرگان لشکر در پیش او بنشستند، و دیگران  بایستی که در نظاره بودندی که درُ  پاشیدی وشکر شکستی ، بیاید در این تاریخ سخنان وی چه آنکه گفته و چه نبشته تا مقرر گردد خوانندگان را که نه برگزاف است »

این دانشور زمانه مردی سلیم نفس ومومن  ودرستکاربوده ، و عفت قلم را همه جارعایت نموده،  و یکی از اخلاق پسندیده این بزرگوار این  است که جهل و کینه ودشمنی  دیگران را بسیار نیکو  با حلم وصبر جمیل تحمل نموده،  زبان وقلم را امانت و ودیعه الهی می داند، وآلوده به غبیت ، تهمت،سخن چنینی ،بهتان  و انتقام نکرده ، اگر هم در برخی موارد نادر صفتی از فردی نام برده  این امر بیانگر صراحت لهجه وصداقت  در گفتار ونوشتار اوست،به جهت  انگار خودش نیز مطمن بوده که کتابش وشیوه نگارش او درقرنهای  آینده  تحسین همگان را به دنبال خواهد داشت،  گرچه از کتاب او فقط بخشی باقی است اما همین مطالب می تواند الگو وسرمشق برای اصحاب ادب واندیشه شود ، که در شیوه نگارش افسار اسب قلم را رها نکرده،  واین هنر بزرگ بیهقی است که  شیوه وشیرین  می نویسد با صداقت وصریح مطالب  را درج می کند همه جا خدا را حاضر وناظر اعمال خود می  ببیند ادبیات ما مدیون مردان  وزنان بزرگی است که درس اخلاق ومعرفت و اخلاص در عمل وگفتار وکردار دارند و شیوه شعر ونثر آنان اتلاف وقت و بیهوده گویی و خوشی و عیاشی و بی خبران و غرق شدن در منجلاب گناهان نیست. ادبیات پارسی هدفمند است. الگو ادبیات پارسی ما تکیه بر پایه   تقوی و تعهد وتعبد دارد، الحق ادبیات ما ادبستان است .

وسرانجام  بیهقی،  درسال 470 در غزنین وفات یافت ، و این مورخ  و نثر نویس توانا ، که همه تاریخ و وقایع زمانه را با جزئیات  کامل نگارش نموده ، روزگار غدار در حق او جفا نموده ، چون حتی سنگی که نام  ویادی از  او حک در قبرش که نشانی از او  باشد نیز یافت نشد، وگمنام در دل زمین به خاک سپرده شد،  اما در دل میلیونها پارسی زبان در طول قرون مختلف نامش و یادش همواره با احترامی وبزرگی یاد می شود،   روح وروان او شادباد!

منبع :شهرام ابهری بخش ادبیات تبیان

  نظرات ()
پر بازدیدترین وبسایت های خبری و تحلیلی سبزوار بر اساس الکسا نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٤

ضمن تشکر از وب سایت اسرارنامه و سردبیر محترم این وب سایت جناب آقای برومندی و تشکر فراوان به پاس زحمات شبانه روزی این عزیزان در امر خطیر اطلاع رسانی و خدمت به همشهریان عزیز دیار بیهقی امیدواریم موفق باشید انشاءالله

پر بازدیدترین وبسایت های خبری و تحلیلی سبزوار بر اساس الکسا در هفته اول آبان 94:

پر بازدیدترین وبسایت های خبری و تحلیلی سبزوار بر اساس الکسا

بررسی رتبه بندی وبسایت های خبری و تحلیلی سبزوار این هفته در حالی انجام می شود که اسرارنامه تصمیم دارد به معرفی یکی از وبلاگ های روستایی مفید و شهرستان سبزوار نیز بپردازد و رتبه آن را از نظر الکسا مورد توجه قرار دهد.
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه، آقای رضا حارث آبادی یکی از همشهریان فرهیخته و فرهنگ دوست سبزواری و از اهالی روستای حارث آباد است که از حدود 4 سال قبل وبلاگ «ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی» را راه اندازی کرده و به صورتی اختصاصی به پوشش تمام اخبار و گزارش های این نویسنده بزرگ سبزواری می پردازد.
 
انگیزه این شهروند خوب سبزواری برای انجام مستمر کار فرهنگی آن هم در حوزه رسانه ای که در تمام 4 سال گذشته باعث شده است، بدون هیچ حاشیه و با هیچ چشم داشت مالی و اقتصادی وبلاگ اختصاصی ابوالفضل بیهقی را به روزرسانی کرده و گاهی اوقات اخبار روستای حارث آباد زادگاه بیهقی را نیز درآن درج نماید، واقعا ستودنی و جای امیدواری است که هنوز هستند همشهریان نیکو روشی که در این دنیای شلوغ و پر زرق و برق مادی دل در گرو فرهنگ، ادبیات و تاریخ شهر و کشور خود دارند.
 
اسرارنامه  بدین ترتیب ضمن تقدیر از  تلاش های این همشهری خادم فرهنگ آقای رضا حارث آبادی
 
 
 
این هفته به مناسبت پشت سر گذاشتن اول آبان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و نیز در پیش رو بودن همایش بزرگداشت این نویسنده برجسته که امسال استثنا در روز 11 آبان برگزار می شود، نگاهی به رتبه وبلاگ «ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی» در الکسا می اندازد، که اتفاقا اینطور که پیداست به نسبت یک وبلاگ اختصاصی نسبتاً از رتبه خوبی برخوردار است:
 
 

لازم به توضیح است رتبه بندی های alexa به صورت روزانه و بر اساس میزان بازدید سایت های مختلف، تغییر می کند. اما معمولا محدوده کلی رتبه سایت ها در یک مدت کوتاه چندان دستخوش تغییر نمی شود.

وب سایت الکسا 

منبع : مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار

  نظرات ()
غربت بیهقی در زادگاهش سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱٢

غربت بیهقی در زادگاهش سبزوار

اساتید ادبیات فارسی دانشگاه های سبزوار درباره بیهقی کم کاری کرده اند

اساتید ادبیات فارسی دانشگاه های سبزوار درباره بیهقی کم کاری کرده اند

 

 

علی نورآبادی خبرنگار و تحلیلگر مسائل سبزوار در جدیدترین یادداشت تحلیلی خود، به موضوع غربت بیهقی در زادگاهش سبزوار اشاره کرده و البته بخش عمده ای از انتقادات وی ، این بار بیشتر از آنکه معطوف به عملکرد مسئولان اجرایی شهرستان باشد، به دانشگاه ها و بعضی اساتید دانشگاهی دیار سربداران معطوف شده است.

البته علی نورآبادی در این یادداشت جدید نیز به طور کامل از وظیفه مسئولان اجرایی شهرستان و کم کاری آنان در جهت معرفی و بزرگداشت مشاهیری نظیر بیهقی چشم پوشی نکرده است، اما آنچه این تحلیل گر در یادداشت اخیر خود، به درستی مورد توجه قرار داده و وزن سنگینی هم برای آن در نظر گرفته است، نقش مهم و تأثیرگذار دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی سبزوار است  که ظاهراً تا به حال چندان  که باید و شاید  درحوزه ادبیات  نتوانسته اند، مطابق با ظرفیت های ادبی دیار سربداران به تألیف مقالات و کتب علمی و پژوهش های مستمر و تخصصی و اجرای برنامه های مرتبط علمی بپردازند و در یک کلام نتوانسته اند، دانشگاه های شهر زادگاه بیهقی را به مراکز معتبر بیهقی پژوهی و بیهقی شناسی در ایران و جهان تبدیل کنند.

 البته مسلماً این یادداشت  نورآبادی همانطور که خودش هم درجایی اشاره کرده است، به معنای انکار صد در صدی برخی اقدامات انجام گرفته تا کنون  نیست، اما آنچه مسلم است، این است که با توجه به ظرفیت های موجود و حجم بالای کارهای انجام نشده و نیز درمقایسه به بعضی دیگر از دانشگاه های شهرهای مشابه سبزوار که با دقت و هدفمندی خاصی روی شناسایی و معرفی ظرفیت های بومی شهرستان محل استقرار خود، کار می کنند اکثر اساتید دانشگاهی سبزوار به ویژه درحوزه ادبیات فارسی تا کنون جز بعضی  موارد پراکنده و معدود  نتوانسته اند، وظیفه علمی و تخصصی  خود را در قبال شهر میزبانشان به طور کامل انجام  دهند.

البته نکته ناراحت کننده دیگری که می تواند تکمیل کننده یادداشت جدید نورآبادی باشد این است که سیاستگذاران و برنامه ریزان دانشگاهی سبزوار در همه سال های گذشته آنقدر به ظرفیت های بومی این شهر بی توجه بوده اند که هرچند ابوالفضل بیهقی به عنوان یکی از بزرگترین تاریخ نگاران ایرانی اصالتی سبزواری دارد و همچنین شهر سبزوار از بسیاری جهاتی دیگر شهری تاریخی است که نیاز به انجام پژوهش های نظری و کاربردی زیادی در این زمینه دارد، اما در بزرگترین دانشگاه های این شهر حتی رشته تاریخ هم وجود ندارد و از همین رو اگر هم تا کنون به هر اندازه از کم تا زیاد، شخصیت بیهقی در زادگاهش مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته است، از منظر ادبی و نثر فارسی بوده و جنبه مهم تاریخ نگاری او و دانش و دیدگاه و تعهدش در زمینه ثبت صحیح و غیرمغرضانه تاریخ که حاصل آن پدید آمدن معتبرترین منبع کسب آگاهی های امروز ما از وضعیت ایران قرن پنجم هجری در زمان سلطنت غزنویان است، کمتر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است.

به مناسبت روز بزرگداشت بیهقی

بیهقی در زادگاهش غریب‌تر از همه‌جاست

علی نورآبادی: چند سالی است که اول آبان با اماواگر و هزار زحمت، نشستی برای بزرگداشت ابوالفضل بیهقی برگزار می‌کنیم.


 
آیا این نشست که بیشتر حالت دل‌خوش‌کنک برای ما دارد، برای پدر نثر فارسی کافی است؟
 
این نشست چندساعته که تمام می‌شود تا سال دیگر و تا چند روز قبل از اول آبان کسی یادی از بیهقی نمی‌کند. حتی اگر در تهران یا جاهای دیگر نشستی، جلسه‌ای، کتابی یا مقاله‌ای درباره بیهقی در طول سال برگزار و یا منتشر می‌شود ما همان را هم نداریم.
 
با این وضع آیا نباید گفت بیهقی در زادگاهش سبزوار غریب‌تر از همه جای دیگر است؛ و آیا جا ندارد که بپرسیم ما برای بیهقی چه کرده‌ایم؟
 
۱- سال ۸۶ ثبت “روز بیهقی” در تقویم در شورای انقلاب فرهنگی مطرح شد اما به علت غفلت و اهمال ما متأسفانه به تصویب نرسید.
 
بهترین فرصت را با سستی و کم‌کاری از دست دادیم و حالا حدود ده سال است که تلاش می‌کنیم تا این روز را ثبت کنیم اما هنوز به‌جایی نرسیده است. وزیر، معاون وزیر، رئیس فرهنگستان و خیلی‌های دیگر بارها قول‌هایی داده‌اند اما به نتیجه نرسیده است.
 
به‌اصطلاح نان را تا تنور داغ است باید چسباند. گاه یک‌لحظه غفلت سال‌ها پشیمانی به دنبال دارد و حتی ممکن است جبران‌ناپذیر باشد؛ و ما در سال‌های گذشته بارها با غفلت در سر بزنگاه‌ها فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم. جالب آنجاست که عبرت هم نمی‌گیریم و باز تکرار می‌کنیم.
 
۲- مدام تکرار می‌کنیم: «سبزوار پایتخت نثر فارسی است» یا می‌گوییم: «بیهقی پدر نثر فارسی است.» این‌ها همه درست اما آیا تابه‌حال دقت کرده‌ایم که شاید بیهقی در زادگاهش از همه جای دیگر غریب‌تر است.
 
آیا دقت کرده‌ایم که هنوز در سبزوار یک خیابان و یا یک میدان کوچک هم به نام بیهقی بزرگ نیست؟
 
در کشور هم تنها در تهران پایانه‌ای به نام بیهقی داریم. حال این‌که چه نسبتی بین پایانه و بیهقی وجود دارد خدا می‌داند. این‌ها کمترین و ابتدایی‌ترین کارهای برای زنده نگه‌داشتن یاد و نام مشاهیر و بزرگان است که ما همین کمترین کارها را هم نکرده‌ایم.
 
۳- مگر نمی‌گوییم: اگر فردوسی پدر شعر فارسی است؛ بیهقی پدر نثر فارسی است. فردوسی را همه می‌شناسند و نامش همه‌جا هست اما ما برای شناساندن بیهقی چه کرده‌ایم؟
 
هر شهر که بروی معمولاً مکانی به نام فردوسی هست و یا تندیسی از او هست اما در کدام شهر نامی و تندیسی از بیهقی وجود دارد؟ اگر همین مقایسه کوچک را داشته باشیم می‌فهمیم که چقدر غفلت کرده‌ایم و چقدر کوتاهی داشته‌ایم. اگر می‌گوییم بیهقی پدر نثر فارسی است باید آن‌قدر کار کنیم که نام و یاد بیهقی هم مانند فردوسی در همه شهرهای کشور باشد.
 
حتی فراتر از این باید کاری کنیم که همان‌طور که نام و تندیس فردوسی در بسیاری از شهرها و یا دانشگاه‌های خارج از کشور وجود دارد نام و تندیس بیهقی هم وجود داشته باشد. می‌بینید که کارهای نکرده بزرگی داریم.
 
۴- دو سال پیش آقای محمدخانی معاون فرهنگی شهر کتاب در مراسم بیهقی پیشنهاد تأسیس «مرکز بیهقی پژوهی» را ارائه داد و گفت باید این مرکز به‌جایی برسد که هر کس در سراسر جهان بخواهد درباره بیهقی تحقیق کند و مطلبی بنویسد باید به اینجا مراجعه کند.
 
او تأکید کرد این مرکز باید در سبزوار، زادگاه بیهقی راه‌اندازی شود. بیش از دو سال از این پیشنهاد می‌گذرد واقعاً چه کردیم؟
 
آیا کوچک‌ترین قدمی برای راه‌اندازی این مرکز برداشتیم؟
 
کاری نشد و نشد تا این‌که سال گذشته باز هم در مراسم بزرگداشت بیهقی استاد علوی مقدم گفت حاضرم کتابخانه‌ام را به مرکز بیهقی پژوهی تبدیل کنم. یک سال گذشت باز هم کاری نکردیم. تازه افتخار می‌کنیم که چند دانشگاه بزرگ و همه هم دانشکده رشته ادبیات فارسی دارند.
 
چه کسی باید مرکز بیهقی پژوهی را راه‌اندازی کند؟
 
آیا غیر از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ما؟
 
چه کسانی غیر از استادان ادبیات فارسی باید برای این کارها آستین بالا بزنند؟
 
اگر دانشگاه‌ها این کارها را نکنند پس برای چه کار ساخته شده‌اند؟
 
بنابراین اگر با خودمان صادق باشیم می‌بینیم که مشکل طرح و ایده نیست مشکل کار کردن و زحمت کشیدن است. دو سه سالی است که اول آبان مراسمکی برای بیهقی برگزار می‌کنیم -همین هم غنیمت است- اما آیا همین مقدار کافی است؟ حرف زدن و سالی یک مراسم برگزار و سخنرانی کردن ساده است اما بی سروصدا کار کردن بسیار سخت است و خون‌دل خوردن می‌خواهد.
 
۵- ابوالحسن زید بیهقی علاوه بر کتاب ارزشمند «تاریخ بیهق»، منجم و ریاضی‌دان برجسته‌ای هم بود. دانشگاه‌ها و استادان سبزوار برای شناخت او و بررسی جنبه‌های علمی چه کردند؟
 
کدام‌یک از استادان ما در کتابخانه‌های ایران و جهان گشتند تا آثار دیگر بیهقی را پیدا، تصحیح و منتشر کنند؟
 
آیا انتظار داریم آثار بیهقی را هم کس دیگر تصحیح و منتشر کند؟
 
استادان ما برای شناساندن او در ایران و حتی جهان چه حرکتی کردند؟
 
غربت از این بیشتر که حتی در سبزوار هم شناخته‌شده نیست. همین «تاریخ بیهق» را احمد بهمنیار استاد دانشگاه تهران حدود ۸۰ سال پیش (سال ۱۳۱۰) تصحیح و منتشر کرد که الآن نایاب است.
 
همان‌طور که می‌دانیم علاوه بر ارزشی که این کتاب برای ما که سبزواری هستیم دارد این اثر ازجمله آثار مهم ادبیات فارسی است. همچنین ازنظر تاریخی و جغرافیایی هم ارزشمند است. این کتاب الآن هم نایاب است و هم اگر پیدا شود چاپ نامناسبی دارد. ای‌کاش کسی در بین استادان دانشگاه‌های سبزوار پیدا می‌شد بار دیگر این اثر ارزشمند را تصحیح و منتشر کند.
 
بخش‌های زیادی از این کتاب به زبان عربی است ازجمله اشعار آن که حجم زیادی از کتاب را شامل می‌شود؛ باید این اشعار ترجمه شود تا قابل‌استفاده برای عموم مردم باشد.
 
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری بارها از افزایش بودجه پژوهشی این دانشگاه گفته و بر کارهای علمی تأکید کرده است. از طرف دیگر دانشگاه حکیم سبزواری یکی از معدود دانشگاه‌های کشور است که بودجه‌اش افزایش جهشی داشته است. آقای حداد نیا همچنین از ارائه برنامه ۵ ساله به وزارت علوم صحبت کرده بود که دانشگاه حکیم باید در این ۵ سال جزو ۳۰ دانشگاه برتر کشور شود.
 
خوب، بسم ا… چرا از این بودجه‌ها در کارهای پژوهشی و راه‌اندازی مرکز بیهقی پژوهی استفاده نمی‌کنند؟
 
آیا جا ندارد که بخشی از این بودجه پژوهشی برای تصحیح،‌ اصلاح و چاپ منقحی از تاریخ بیهق صرف شود؟
 
۶- سالیانه چه کتاب‌های جدیدی در کشور درباره بیهقی منتشر می‌شود؟
 
چند و چه مقالاتی دراین‌باره چاپ می‌شود؟
 
این آثار را چه کسانی می‌نویسند؟
 
آیا دانشکده‌ها و استادان ادبیات سبزوار وضع بیهقی پژوهی را در کشور و حتی جهان رصد می‌کنند؟
 
آیا اصلاً از آخرین آثاری که در این زمینه منتشر می‌شود خبر دارند؟
 
آیا آخرین آثاری که درباره بیهقی منتشر می‌شود می‌خوانند؟
 
آیا می‌توانند بگویند جدیدترین اثری که دراین‌باره منتشر شده است چیست؟
 
این‌ها را نمی‌دانیم اما این می‌دانیم که این کارها حداقل کار استادان و دانشگاه‌های سبزواری باید باشد. آن‌ها باید از آخرین آثار علمی و پژوهشی که درباره بیهقی منتشر می‌شود با خبر باشند. باید نشست‌های ویژه در سبزوار یا تهران بگذارند و این آثار را نقد کنند.
 
فاجعه آنجاست که جایی مانند شهر کتاب درس گفتارهای یک سالش را به بیهقی اختصاص می‌دهد و بیش از ۵۰ نشست دراین‌باره برگزار می‌کند اما هیچ‌کدام از استادان ادبیات سبزواری در این نشست‌ها حضور ندارند و شاید اصلاً خبردار هم نشده باشند. اگر دانشکده‌ها و استادان سبزواری این کارها را که وظایف ابتدایی‌شان است نکنند، پس چه می‌کنند؟
 
یکی از دوستان می‌خواست ویژه‌نامه‌ای به مناسب اول آبان و بزرگداشت بیهقی منتشر کند. می‌گفت تماس گرفتم و از استادان دانشگاه‌های سبزوار مقاله و یادداشتی خواستم. هیچ‌کس مطلب تازه‌ای نداشتند و دو سه نفر هم مقالات چند سال پیش خود را دادند.
 
تقریباً همه دانشگاه‌های سبزوار رشته ادبیات فارسی را تا مقطع دکتری دارند. اگر استادان این دانشگاه‌ها در سال حداقل یک مقاله جدید در زمینه بیهقی و دیگر مسائل مرتبط نداشته باشند پس این‌همه رشته و دانشکده برای چیست؟
 
۷- استادان و دانشجویان سبزواری نه‌تنها باید آخرین کتاب و پژوهش‌ها در زمینه بیهقی را رصد کنند، بلکه باید در این زمینه پیشرو و خود جریان ساز باشند.
 
آیا این انتظار زیادی است که استادان و دانشجویان سبزواری باید آخرین مقالات و کتاب‌ها درباره بیهقی و دیگر بزرگان و مشاهیر منطقه خودشان را بنویسند؟‌
 
اگر دانشگاه‌های سبزوار حداقل در حوزه اندیشمندان منطقه خودشان ازنظر علمی و پژوهشی جریان ساز نباشند پس کجاها و چه کسانی باید این کارها را بکنند؟
 
آثار و مقالات استادان سبزواری باید مرجع و مستند دیگران باشد نه برعکس. اگر دانشکده‌های ما واقعاً کار علمی بکنند و دغدغه پژوهشی داشته باشند این‌ها کار زیادی نیست. دانشگاه‌ها و استادان سبزوار با این معیارها می‌توانند اعتبار و جایگاه علمی خود را بسنجند و به خود نمره دهند.
 
شهریور ۴۹ دانشگاه مشهد همایش بین‌المللی و معتبری درباره بیهقی برگزار کرد. حدود پنجاه سال از آن همایش می‌گذرد و در این فاصله نیم قرن بسیاری یافته‌های نو و نظرات جدید درباره بیهقی و اثر گران‌سنگش ارائه شده است. چقدر خوب است که دانشگاه حکیم سبزواری و با همکاری مجموعه دانشگاهی شهرستان همایش بین‌المللی دیگری درباره او برگزار کنند.
 
همایش قبلی کاملاً علمی و با حضور برجسته‌ترین استادان و صاحب‌نظران برگزار شده است به‌گونه‌ای که هنوز مقالاتش محل رجوع پژوهشگران است. اگر دانشگاه حکیم سبزواری هم تصمیم گرفت چنین همایش برگزار کند باید حتماً چنین اعتبار و سطح علمی‌ای داشته باشد. در این همایش هم باید برجسته‌ترین استادان و صاحب‌نظران این حوزه مقالات و یافته‌ها علمی خود را ارائه دهند.
 
فقط امیدواریم این همایش هم به سرنوشت همایش سربداران گرفتار نشود. اشکالی ندارد که چنین همایشی یکی دو سال دیرتر برگزار شود اما با اعتبار علمی باشد.
 
۸- جناب شهردار در بازدیدش از نخستین نمایشگاه توانمندی‌های رسانه‌ها گفت که هر رسانه‌ای ایده و طرحی دارد ارائه کند من قول می‌دهم که این طرح را به شورای شهر ببرم و تصویبش را بگیرم. ما هم به اعتماد حرف او طرح «پردیس جامع فرهنگی بیهقی» را مطرح کردیم که منتشر هم شد.
 
این طرح هم برای تکمیل و ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی سبزوار بود و هم برای از غربت خارج کردن نام ابوالفضل بیهقی. چون با طراحی و تصویب این پردیس به نام بیهقی لااقل مکان آبرومندی به نام او در زادگاهش ساخته و ماندگار می‌شد؛ اما تمام شدن نمایشگاه همان و فراموشی آن طرح هم همان.
 
۹-آیا آقای طالبی وعده‌اش را یادش هست؟
 
 عجب است که من در مجله یغما، آذر ۱۳۴۷ چنین نوشته بودم:
 «اکنون درست ۱۰۰۳ سال قمری از تولد بیهقی می‌گذرد و من سه سال پیش و برای نخستین بار در انجمن دبیران علوم اجتماعی و سال پیش در مقدمه کتاب /آسیای هفت‌سنگ/ یادآوری هزاره او را کردم و اینک تکرار می‌کنم که تا قوم‌وخویش‌های او در ماوراء اترک پیدا نشده‌اند و مزاری در ماوراء خواف و عشق‌آباد برایش درست نشده قبر خاندان او را در بیهق تعمیر کنند و یادی از این مورخ بزرگ بنمایند.» (پاورقی یادنامه ابوالفضل بیهقی، ص ۲۳، دانشگاه مشهد)
 
این تذکر و هشدار را استاد باستانی پاریزی حدود ۵۰ سال پیش داده است. خطاب او قبل از همه، قطعاً باید مسئولان شهرستان سبزوار است. آیا جا ندارد که از آقایان پرسیده شود در این ۵۰ چه کرده‌اند؟
 
حتی اعتباری را هم که مدتی پیش برای بازسازی محوطه و قبر بیهقی داده بودند معلوم نشد چه شد و چه کردند؟
 
این چند جمله بسیار گویاست و نیاز به توضیح بیشتر ندارد.
 
۱۰- فکر نکنیم این‌ها کارها شاق و تکلیف ما لایطاق باشد بلکه این‌ها حداقل هاست؛ اگر بخواهیم قدر بیهقی را بدانیم و برایش کاری بکنیم.ا

 

منبع خبر : مجله اینترنتی اسرارنامه 

 

 

 

  نظرات ()
بررسی جنبه های تئاتری تاریخ بیهقی با حضور هادی مرزبان 11 آبانماه در سبزوار نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱۱

بررسی جنبه های تئاتری تاریخ بیهقی با حضور هادی مرزبان در سبزوار

همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی امسال به دلیل تقارن اول آبان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با چند روز تأخیر در 11 آبان ماه برگزار می شود.

چهارمین همایش سالانه بزرگداشت ابوالفضل بیهقی تخصصی می شود

بررسی جنبه های تئاتری تاریخ بیهقی با حضور هادی مرزبان در سبزوار  چهارمین همایش سالانه بزرگداشت ابوالفضل بیهقی تخصصی می شود

چهارمین همایش سالانه بزرگداشت خواجه ابوالفضل بیهقی نویسنده ومورخ برجسته سبزواری درقرن پنجم هجری امسال در سبزوار به صورتی تخصصی تر برگزارمی شود.

امسال قراراست در همایشی که به مناسبت اول آبان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در زادگاهش برگزار می شود، باحضور هادی مرزبان کارگردان و بازیگر پیشکسوت و برجسته سینما و تئاتر ایران جنبه های تئاتری کتاب تاریخ بیهقی مورد بررسی قرار گیرد.

 مهدی مقصودی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار : همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی امسال به دلیل تقارن اول آبان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با چند روز تأخیر در 11 آبان ماه برگزار می شود.

گفتنی است هادی مرزبان که قرار است امسال یکی ازمیهمانان ویژه همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی باشد، خود از همشهریان بیهقی و از فرزندان شایسته دیار سربداران است .

لازم به ذکر است، از سال 91تا کنون هرسال همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی به همت اداره فرهنگی ورزشی شهرداری، شورای شهر و دانشگاه حکیم سبزواری همزمان با اول آبان در سبزوار برگزار می شود،

اما امسال استثنائاً این همایش به دلیل مصادفت با ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) با چند روز تأخیر برپا خواهد شد.

هرچند بسیاری از دوستداران ادبیات فارسی و نیز پژوهشگران تاریخ و تحصیل کردگان رشته های ادبی و تاریخی بر ارزش بسیار بالای ابوالفضل بیهقی و خدمات او به تاریخ و ادبیات ایران اذعان داشته و حتی وی را پدر نثر فارسی می نامند، اما هنوز روز اول آبان در متن تقویم ملی ایران به ثبت نرسیده که البته ناشی ازکم کاری مسئولان شهرستان و کم لطفی برخی مدیران استانی و کشوری نسبت به سبزوار است.

سبزوار در حالی با برخورداری از چندین و چند رویداد با اهمیت و شخصیت های برجسته و منحصر به فرد علمی، فرهنگی، ادبی، مذهبی و ...درتاریخ ایران، از داشتن حتی یک روز ملی در تقویم رسمی کشور محروم شده است که برخی شهرهای مشابه سبزوار با برخورداری از شخصیت ها یا رویدادهایی هم شأن سبزوار،  دارای یک یا حتی دو روز ملی در تقویم کشور هستند که این نشان دهنده تبعیضی آشکاری و بی عدالتی غیرقابل توجیه نسبت به فرهنگ غنی کهن شهر سبزوار و مردم شرف و فرهنگ دوست و ادب پرور آن است.

 امیدواریم با ادامه پیگیری های مردم و مسئولان و برگزاری همایش های سالانه بزرگداشت بیهقی در دیار سربداران به تدریج زمینه های لازم برای ثبت اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی در تقویم کشور، فراهم آید.

منبع : مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار 

  نظرات ()
بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در اواسط آبان ماه 1394برگزار می شود نویسنده: رضا حارث آبادی 09122042389 -09193060873 - ۱۳٩٤/۸/۱۱

مهدی مقصودی:

سبزوار محوریت نثر فارسی را در ایران وجهان دارد / بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در اواسط آبان ماه برگزار می شود / پیگیری ها برای ثبت روز ملی بیهقی در تقویم ادامه دارد

سبزوار محوریت نثر فارسی را در ایران وجهان دارد  بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در اواسط آبان ماه برگزار می شود  پیگیری ها برای ثبت روز ملی بیهقی در تقویم ادامه دارد

 
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار از برگزاری بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در نیمه های آبان ماه امسال - 1394 -  خبر داد.
مهدی مقصودی اظهار داشت: هرچند این همایش مانند چند سال گذشته به مناسبت اول آبان روز منتسب به بزرگداشت ابوالفضل بیهقی برگزار می شود، اما امسال به دلیل مصادف شدن اول آبان با ایام سوگواری های تاسوعا و عاشورای حسینی این مراسم با کمی تأخیر احتمالا در یازدهم یا دوازدهم آبان به همت کمیسیون فرهنگی شورای شهر، گروه ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری و اداره فرهنگی ورزشی شهرداری سبزوار، برگزار خواهد شد.
 
وی افزود: در سه سال گذشته به طور متوالی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی را در اول آبان برگزار کرده ایم، اما هنگامی که مناسبت های مهمی نظیر عزاداری های دهه اول محرم با چنین روزهایی مصادف شوند، ناچاریم زمان برگزاری همایش را کمی تغییر دهیم.
 
عضو شورای چهارم شهر سبزوار در پاسخ به این سئوال که چرا همایش بزرگداشت بیهقی 10 روز زودتر و قبل از آغاز ماه محرم برگزار نمی شود، گفت: مهربه لحاظ کاری ماه شلوغ و پر مناسبتی است و از طرفی دیگر در هفته های اول سال تحصیلی به دلیل اینکه دانشگاه ها تازه بازگشایی شده اند ممکن است گروه های آموزشی و دانشجویان هنوز آمادگی کافی را برای حضور و مشارکت در این گونه برنامه ها نداشته باشند، لذا نیمه های آبان را برای این منظورمناسب تر دیدیم.
 
وی سپس در پاسخ به این سئوال که چرا سال های گذشته اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی نقش حاشیه ای و کمرنگی داشته است در حالی که این اداره در واقع باید پرچمدار چنین مراسمی باشد، گفت: ما امسال نیز مانند سال های گذشته از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت می کنیم که در این برنامه مشارکت داشته باشد اما در سال 91 که قرار بود این برنامه را برای اولین مرتبه - بعد از چند سال وقفه از همایش اول در سال 86- برگزار کنیم عده ای به ما خرده گرفتند که با اداره ارشاد موازی کاری می کنیم و برگزاری چنین مراسمی از وظایف آن اداره است.
 
وی ادامه داد: آن زمان بنده به تمام کسانی که اعتراض داشتند، عرض کردم، ما می توانیم این برنامه را برگزار نکنیم تا ارشاد به برگزاری آن بپردازد.
 
مقصودی سپس اظهار داشت: از آنجایی که ارشاد برای برگزاری چنین برنامه هایی بودجه کافی را ندارد، رئیس وقت این اداره به ما گفت: بودجه را شورا و شهرداری کامل در اختیار ما بگذارند و برگزاری برنامه را اداره ارشاد انجام دهد، اما بنده عرض کردم، اگر قرار باشد شورا و شهرداری بودجه اش را تأمین کنند، منطقی نیست که بگوییم برنامه را ارشاد برگزار کرده و دیگر شورا و شهرداری را کنار بگذاریم بلکه باید به شکل مشارکتی باشد و نقش شورا و شهرداری نیز در آن دیده شود.
 
مقصودی سپس گفت: البته بنده این گفته را هم قبول ندارم که وظیفه شورای شهر و شهرداری برگزاری چنین برنامه هایی نیست زیرا در بحث وظایف تعریف شده برای شورا و شهرداری با آن چیزی که در بین عموم برداشت شده، تفاوت وجود دارد.
 
وی در همین زمینه توضیح داد: اگر به شهرداری تهران و مشهد نگاه کنیم در سال های اخیر از انجام کارهای صرف عمرانی و خدماتی خارج شده اند و به مسائل اجتماعی و فرهنگی ورود پیدا کرده اند و معتقدند بسیاری ازمسائل و مشکلاتی که امروز درشهرها داریم به دلیل نگاه صرفاً مادی گرایانه به مسائل شهری بوده است، بنابراین  برگزاری برنامه هایی نظیر بزرگداشت بیهقی و دیگر مشاهیر شهرها نه تنها وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه وظیفه شورا و شهرداری نیز می باشد اما به هرحال آن زمان مسئولان وقت اداره ارشاد با چون چنین دیدگاهی داشتند پای کار نیامدند و حتی سالن برگزاری همایش را هم به سختی در اختیار می گذاشتند اما حالا دیگر این پذیرش در سبزوار هم ایجاد شده است.
 
وی سپس گفت: به هرحال همایش بزرگداشت بیهقی امسال کار مشترکی است بین شورا، اداره فرهنگی ورزشی شهرداری و دانشگاه حکیم سبزواری و ما از اداره ارشاد و فرمانداری هم دعوت می کنیم برای حضور دراین برنامه که اگر خواستند مشارکت کنند.
 
مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار در بخش دیگری از این گفتگو  اظهار داشت: امسال اتفاق مثبتی که در ارتباط با بیهقی افتاد این بود که یادآوری و بزرگداشت این نویسنده و مورخ بزرگ فقط به اول آبان محدود نشد بلکه در اردیبهشت ماه گذشته نیز همزمان با مجموعه برنامه های هفته سبزوار رونمایی از تندیس بیهقی را در پارک ایرانیان  داشتیم که خانم دکتر فروغ صهبا به عنوان یکی از بیهقی پژوهان برجسته کشور در آن برنامه حضور داشتند.
 
وی همچنین درباره اینکه چرا علی رغم وعده های قبلی مسئولان شهرستان  اول آبان هنوز به عنوان روز ملی  بیهقی در تقویم ملی ایران  ثبت نشده است گفت: در طول سال گذشته این  موضوع چند مرتبه توسط مسئولان شهرستان پیگیری شده و  اخیرا هم جلسه دیداری از سوی دکتر طالبی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هماهنگ شده است که ان شاالله به عنوان یکی از افراد تاثیرگذار در شورای عالی انقلاب فرهنگی بتواند از موضوع ثبت روز ملی بیهقی حمایت کند.
 
مقصودی سپس گفت: ثبت روز بیهقی از جنبه های مختلف حائز اهمیت است و در جلسه ای که به زودی برگزار خواهد شد هیئتی متشکل از یک یا دو عضو شورای شهر، شهردار و یکی از اساتید ادبیات دانشگاه های سبزوار که به احتمال زیاد دکتر مهیار علوی مقدم خواهد بود، به حضور وزیر  خواهند رفت تا ضرورت های ثبت روز ملی بیهقی در تقویم ایران را تبیین نمایند.
 
این  مسئول در ادامه گفت: چه روز ملی بیهقی به این زودی ها در تقویم ملی کشور ثبت شود و چه ثبت آن به تأخیر بیافتد، مسئله  ای که مهم است این است که بیهقی دیگر نباید در زادگاه خود غریب باشد و هر سال باید اول آبان مراسم بزرگداشت بیهقی در زادگاهش برگزار گردد و در طول سال هم نام و یاد بیهقی در میان سبزواریان وجود داشته باشد.
 
وی همچنین از طرحی برای تدارک یک محفل تخصصی بیهقی شناسی با دعوت از همه بیهقی پژوهان سراسر کشور بهسبزوار خبر داد و گفت متاسفانه نتوانستیم این طرح را برای آبان امسال اجرا کنیم اما اگر موفق شویم چنین اجتماعی از بیهقی پژوهان برجسته از دانشگاه های مختلف کشور را در سبزوار گردآوریم و در پایان امضای کتبی آنان را پای نامه درخواست روز ملی ابوالفضل بیهقی به دست بیاوریم، حرکت موثری برای تسهیل در  ثبت اول آبان در تقویم ملی ایران خواهد بود.
 
مقصودی تصریح کرد: خوشبختانه در کشور بیهقی پژوهان زیادی داریم که قطعا بر چنین طرحی صحه خواهند گذاشت و حتی اگر حضوراً نتوانند به سبزوار بیایند می توانیم امضای الکترونیک آنان را جمع آوری کنیم و سپس نامه را به مسئولان فرهنگی کشور ارسال نماییم.
 
وی سپس گفت: اگر تا به حال ثبت روز ملی بیهقی در تقویم انجام نشده است، کاهلی مسئولان سبزوار و البته کم لطفی مسئولان بالاتر بوده است اما بیهقی شخصیتی است که با توجه به شهرت و تاثیرگذاریش در ایران و سایر کشورهای فارسی زبان این شایستگی را دارد که یک روز در تقویم ایران به نامش ثبت باشد.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار  همچنین اظهار داشت: بیهقی پل فرهنگی خوبی برای ارتباط بینسبزوار و برخی دیگر از شهرهای مهم در کشورهای فارسی زبان است و به طور مثال شهر غزنین افغانستان که پایتخت غزنویان بوده است، به واسطه چندین سال سکونت ابوالفضل بیهقی در آن شهر، نقطه اشتراک فرهنگی مناسبی با سبزواردارد.
 
وی گفت البته به جز بیهقی برخی دیگر از مشاهیر سبزوارنظیر ملاحسین واعظ کاشفی نیز که چندین سال از عمر خود را درهرات افغانستان سپری کرده است، می توانند زمینه ساز برقراری ارتباطات فرهنگی سبزوار با دیگر شهرهای تاریخی کشورهای فارسی زبان باشند.
 
مقصودی اما تأکید کرد: اگر قرار باشد چنین کارهای مهمی صورت بگیرد فقط به تنهایی از شورای شهر و شهرداری کاری ساخته نیست و بایدهمه دستگاه های مسئول از جمله فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و حتی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی و ... نیز باید پای کار باشند.
 
وی درپایان با اشاره به وجود بزرگانی نظیر ابوالفضل بیهقی، ملاحسین واعظ کاشفی، محمود دولت آبادی، دکتر شریعتی و ... که هریک آثار مهمی را به نثر فارسی پدید آورده اند، گفت: سبزوار به واسطه چنین مشاهیری محوریت نثر فارسی را در ایران و جهان دارد و از همین رو مدتی قبل دکتر دامغان ثانی ضمن نوشتن مقاله ای این شهر را به عنوان پایتخت نثر ایران معرفی کرد و اینک ما می توانیم برای معرفی بیشتر این ظرفیت ادبی سبزوار موزه ای تخصصی دراین شهر راه اندازی کنیم که به طور مثال اگر فقط دستخط های محمود دولت آبادی در آن قرار بگیرد، می تواند برای بسیاری از افراد جذابیت فراوانی داشته باشد..
لینک خبر : 
 
http://www.asrarnameh.com/news.php?id=11013
 
http://abolfazlbeyhaghi.persianblog.ir/
  نظرات ()
مطالب اخیر ابوالفضل بیهقی مورخ ، ادیب ، نویسنده و استاد مسلم نثر فارسی برگزاری جلسات بیهقی خوانی در سبزوار به همت بنیاد مردمی صدک تاغ گونه بلامنازع عملیات احیایی بیابان کانال و سوپر گروه عمران و آبادانی روستای حارث آباد شهرستان سبزوار امثال و کنایات بیهقی در زبان امروز از نظر استاد ابوالقاسم جلیل پور تحول معنایی در واژه­های تاریخ بیهقی بیهقی و ارزش اثرش‌ تاریخ بیهقی‌ و تأثیر آن بر ادبیات امروز یک شمعدانی برای دختر رحمان بخشی از رُمان یار حسین خسروجردی بیوگرافی استاد حسین خسروجردی نویسنده و رمان نویس برجسته معاصر سبزوار
کلمات کلیدی وبلاگ «تاریخ بیهقی » یا حقی و سیدی (۱) "یلدا این جشن باستانی کهن" (۱) 53 اثر دراماتیک نهفته در تاریخ بیهقی (۱) abolfazl beihaghi (۱۱) abolfazl beyhaghi (٢) abolfazl beyhaghi bolfazl beyhaghi (۱) abolfazlbeyhaghi (۱٥) beihaghabolfazli (٢) beihaghi abolfazl (۱) birthplace village of hares abad a bayhaqi (٢) history of bayhaq (۱) introduction to the history of bayhaqi (۱) khajeh abolfazl mohammaebn hossin beyhaghi (۱) masoudian histo (۱) آئین نوروزی در زادگاه بیهقی (۱) آرامگاه سنایی در غزنین (۱) آشنایی با حسین خسروجردی رمان نویس معاصر سبزوار (۱) آشنایی با محمود امیری عکاس برجسته ایران (۱) آشنایی مختصر با حکیم عمر خیام (۱) آناهید خزیر (۱) آناهید خزیر موسسه شهر کتاب (٢) آناهید خزیر وسسه شهر کتاب (۳) آنتوان چخوف (۱) آیا بیهقی به فردوسی ارادت داشت (۱) آیـا دنیـا چنـد مـاه دیگـر به پایـان خواهـد رسیـد؟ (۱) آیا شب یلدای امسال پایان دنیاست؟ (۱) آیین رزم در عصر غزنویان و تاریخ بیهقی (۱) آیین های ازدواج در تاریخ بیهقی (۱) ابوالحسن علی بن زید بیهقی (۱) ابوالفضل بیهقی (۱٥٤) ابوالفضل بیهقی ادیب شیرین سخن (۱) ابوالفضل بیهقی از منظر بزرگان تاریخ و ادب پارسی (۱) ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی (۱٠٠) ابوالفضل بیهقی استاد مسلم نثر فارسی h (۱) ابوالفضل بیهقی بریده ای از تاریخ بیهقی (۱) ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی (۱) ابوالفضل بیهقی تاریخ نگار منصف (۱) ابوالفضل بیهقی جوانمردی راستین به قلم دکتر فاطمه ن (۱) ابوالفضل بیهقی حقیقت گوی عادل (۱) ابوالفضل بیهقی در آستانه فراموشی (٤) ابوالفضل بیهقی گزارشگر حقیقت (۱) ابوالفضل بیهقی معمار کاخ نثر پارسی دری است (۱) ابوالفضل بیهقی نویسنده شیعه مذهب ایرانی (۱) ابوالفضل بیهقی و احترام از استاد (۱) ابوالفضل بیهقی و جامعه غزنوی-احسان طبری (۱) ابوالفضل بیهقی و محققان تاریخ او (۱) ابوالفضل بیهقی و نیکیِ نوشتن از حسین خسروجردی (۱) ابوالفضل بیهقی وتاریخ بیهقی (۱) ابوالفضل بیهقی وشعر نو (۱) ابوالفضل بیهقی کیست (۱) ابوالفضل بیهقی کیست؟ (۱) ابوالقاسم جلیل پور (۱) ابولفضل بیهقی و بونصر مشکان (٢) احترام از استاد در آیین بیهقی (۱) احمد شاملو (۱) احمد طالبی نژاد و ارزش های سینمایی تاریخ بیهقی (۱) اختلاس به روایت بیهقی (۱) ارامگاه دکتر شریعتی در دمشق-سوریه: (۱) ارتباط با وبلاگ ابوالفضل بیهقی (۱) ارزش های سینمایی تاریخ بیهقی (۱) ارزشهای ادبی تاریخ بیهقی (۱) ارمغان بهداروند کارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی (۱) از روح رمان کوندرا تا جهانبانان خسروجردی (۱) از فراز تا فرود یحیی برمکی (۱) ازدواج در تاریخ بیهقی (۱) ازدواح و شصت توصیه خواندنی (۱) اسب چوبی (۱) اسب چوبی، آیینی کهن از دیار سبزوار (۱) استاد علوی مقدم (٢) استاد علی اصغر محمدخانی شهر کتاب (۱) استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی (۱) استاد منوچهر دانش‌پژوه (۱) استادان زبان فارسی هند ایران (۱) استقبال سوسن شریعتی دختر دکتر شریعتی از پیامکها در (۱) اسرارنامه سبزوار (٢) اصغر فرهادی (۱) افتخار ادبیات فارسی به تاریخ بیهقی (۱) افتخار دیار بیهق و سربداران دکتر شریعتی (۱) افسانه کوه میش (۱) اگر بیهقی عرب‌گراست چرا کتابش به فارسی است (۱) امام حسین (۳) امام حسین (ع)هنوز مظلوم است (٢) امام زمان عج (۱) امثال و کنایات بیهقی در زبان امروز (۱) امیر نعمتی لیمائی (۱) امیر نعمتی لیمائی ، دانشجوی دکترای تاریخ ایران بعد (۱) امیر نعمتی لیمائی وبلاگ سرزمین تار (۱) انتقاد روزنامه افغانی از عدم توجه به تاریخ بیهقی (۱) انتقال چهار راس جبیر باقیمانده از شیر احمد به خواف (۱) انجمن علمی ادبی دانشجویان افغانستان مقیم ایران (۱) انسان ها در نقش بازیگر (۱) انیشتن (۱) انیمیشن زندگی ابوالفضل بیهقی (۱) اهمیت تاریخ بیهقی (۱) اهمیت و جایگاه تاریخ بیهقی در تاریخ و ادب فارسی (۱) اول آبان روز ملی ابوالفضل بیهقی (٦) اول آبان روزبزرگداشت ابوالفضل بیهقی (٤) اول آبان روزملی ابوالفضل بیهقی (۱) اول آبان ماه روز ملی ابوالفضل بیهقی گرامی باد (۱) اول آبانماه 1395 همایش ملی بیهقی در سبزوار (۱) اولین تصحیح تاریخ بیهقی (۱) ایستگاه تثبیت شن در منطقه حارث آباد سبزوار (۱) ایستگاه تحقیقات جنگلها و مراتع حارث آباد (۱) ایستگاه تحقیقات جنگلها و مراتع حارث آباد سبزوار (۱) باز محرم شدو دلها شکست از غم زینب دل زهرا شکست (۱) بازی کامپیوتری انگری بردز وتهاجم فرهنگی (۱) بال هایت را کجا جا گذاشتی ای انسان ؟ (۱) بالزاک و بیهقی (۱) بچه که بودیم (۱) براتعلی الهی (۱) برای کاریز گریان کسکن به قلم حسین خسروجردی (۱) برای یافتن آرامگاه ابوالفضل بیهقی اشتباه نروید (۱) بردار کردن حسنک وزیر (۱) بررسی شخصیت بونصر مشکان (۱) بررسی شخصیت بیهقی در وبلاگ سکوت بی انتها (۱) بزرجمهر حکیم و کسر (۱) بزرگداشت ابوالفضل بیهقی (۱) بزرگداشت ابوالفضل بیهقی اول آبان ماه در سبزوار برگ (۱) بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در 11 آبان ماه 1394برگز (۱) بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در اواسط آبان ماه 1394برگز (۱) بزرگداشت بیهقی (۱) بزرگداشت خواجه ابوالفضل بیهقی در سبزوار برگزار شد (۱) بزغاله مار بزرگترین خزنده جنگل های حارث آباد (۱) بلاغت در نامه‌های تاریخ بیهقی (۱) بلقیس سلیمانی داستان‌نویس و ادب‌پژوه (۱) بنای یادبود و تندیس ابوالفضل بیهقی (۱) بنیاد مردمی صدک صدای دوستداران کتاب (۱) بورس تحصیلی امام حسین در سخنرانی دکتر علی شریعتی (۱) بونصر مشکان (۱) بونصر مشکان و تاریخ بیهقی (۱) بـوی کباب / داستانک تلخ اما واقعی (۱) بیماری های پسته (۱) بیهق (۱) بیهق این اقلیم هزارتکه باستان بخش سوم (۱) بیهق این دیار هزار تکة باستان حسین خسروجردی (۱) بیهقی (٢٩) بیهقی برجسته ترین تاریخ نگاران تمامی ادوار ایران (۱) بیهقی به روایت دولت‌آبادی (۱) بیهقی تاریخ‌نویسی سخت باریک‌بین است (۱) بیهقی تاریخ نگاری محافظه کار (۱) بیهقی تاریخش را از سر درد نوشته، نه بی‌دردی (۱) بیهقی جمله‌سازی را دگرگون می‌کن (۱) بیهقی حدادعادل و دکتر یاحقی (۱) بیهقی خدای مطلق نثر فارسی (۱) بیهقی خواستِ هنر را بر خواستِ قدرت چیره می‌کند (۱) بیهقی خوانی (۱) بیهقی خوانی در حارث آباد (۱) بیهقی خوانی در روستای حارث آباد (۱) بیهقی خوانی در سبزوار (۱) بیهقی در داستان حسنک شاعر است نه مورخ (٢) بیهقی مورخی وفادار و روایتگری هنرمند (۱) بیهقی نویسنده‌ی هنجارشکن (۱) بیهقی و ارزش اثرش‌ (۱) بیهقی و امر به معروف و نهی از منکر (۱) بیهقی و ایران پیش از اسلام (۱) بیهقی و تاریخ‌گرایان نوین (۱) بیهقی و داستان‌نویسی امروز (۱) بیهقی و ساختار روایت (۱) بیهقی و سینما (۱) بیهقی و شاملو (۱) بیهقی و شکسپیر (٢) بیهقی و فردوسی خالق شاهکارهایی جاودان (۱) بیهقی و گرایش تاریخی انصاف (۱) بیهقی و ماجرای کوری امیرمحمد غزنوی (۱) بیهقی و مردم افغانستان و تاجیکستان (۱) بیهقی و مردم هند و پاکستان (۱) بیهقی و میزانسن (۱) بیهقی و هنر نویسندگی (۱) بیهقی و کم لطفی با او در زادگاهش (۱) بیهقی ویحیی خشاب دانشمند مصری (۱) بیهقی کجاست محمدعلی اسلامی‌ندوشن (۱) بیهقی کیست‌ (۱) بیهقی، گزارشگر و مورخ (۱) بیوگرافی استاد حسین خسروجردی (۱) بیوگرافی استاد حسین خسروجردی رمان نویس سبزواری (٢) بیوگرافی حسین خسروجردی رمان نویس معاصر سبزوار (۳) بیوگرافی حسین خسروجردی نویسنده و رمان نویس معاصر س (۱) بیوگرافی دکتر علوی‌مقدم‌ فخر ادبیات سبزوار (۱) بیوگرافی مهدی سیدی فرّخد (۱) پایان دنیا (۱) پتانسیل های سینمایی تاریخ بیهقی (۱) پدر که باشی !!! (۱) پرسه در تاریخ بیهقی (۱) پروفسور عبدالعزیز ساشادینا (۱) پروفسور فضل‌الله رضا (۳) پروفسور میرزا ملا احمد (۱) پروفسور میرزاملااحمد آکادمی علوم تاجیکستان (۱) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) پسته حارث آباد سبزوار (۱) پسته حارث آباد شهرستان سبزوار (۱) پسته روستای حارث آباد سبزوار (۱) پسته و انواع آن (۱) پوران شریعت رضوی در مدرسه روستای حارث آباد (۱) پویایی نثر بیهقی (٢) پیام دکتر غلامعلی حداد عادل در خصوص ابوالفضل بیهقی (۱) پیام دکتر غلامعلی حداد عادل درباره ابوالفضل بیهقی (۱) پیام زن (۱) پیشینه تعزیه (٢) پیله خانقاه مجنون (۱) پیوند دو ناساز آشتی ناپذیر در تاریخ بیهقی (۱) تأثیر کلام و بیهقی در چیست؟ (۱) تا (۱) تا شقایق هست، زندگی باید کرد (۱) تاب نوشته های دکتر علی شریعتی (۱) تاپ نوشته های خواندنی محمود دولت آبادی (٢) تاریخ بیهقی شاهکار ابوالفضل بیهقی (۱) تاریخ آل سبکتکین (۱) تاریخ بیهقی (٢۱٢) تاریخ بیهقی‌ و تأثیر آن بر ادبیات امروز (۱) تاریخ بیهقی‌گلزار کلام‌ دکتر محمد حسن صنعتی (۱) تاریخ بیهقی رُمان آموزنده (۱) تاریخ بیهقی ،دریایی از آگاهی‌های تاریخی (۱) تاریخ بیهقی ابوالفضل بیهقی نثری کهن (۱) تاریخ بیهقی ابوالفضل محمدبن حسین بیهقی حارث آبادی (٢) تاریخ بیهقی ادبیات را برای بسط تاریخ به خدمت گرفت (۱) تاریخ بیهقی این مکتوب یال افشان جاوید (۱٠) تاریخ بیهقی تاریخ است یا ادبیات (۱) تاریخ بیهقی تاریخ حقیقت (۱) تاریخ بیهقی تاریخ یا روزنامه نگاری (۱) تاریخ بیهقی تاریخی است گوهرنگارانه و واکاوانه (۱) تاریخ بیهقی در بوته ی نقد جدید (۱) تاریخ بیهقی در بوته ی نقد جدید دکتر فروغ صهبا (۱) تاریخ بیهقی در منزلت تاریخی دکتر محمد حسن صنعتی (۱) تاریخ بیهقی علی اکبر فیاض (۱) تاریخ بیهقی مهدی سیدی فرخد (۳) تاریخ بیهقی مهم‌ترین منبع تهران‌شناسی است (۱) تاریخ بیهقی نمونۀ درخشان استفاده از روایت در تاریخ (۱) تاریخ بیهقی و ازدواج های سیاسی (٢) تاریخ بیهقی و جنبه نمایشی آن (۱) تاریخ بیهقی و زنان (۱) تاریخ بیهقی و نقش آن در معرفی معماری و شهرسازی (۱) تاریخ بیهقی کتابی از میان رفته آرزویی شکل نگرفته (۱) تاریخ بیهقی یا تاریخ ناصری (۱) تاریخ بیهقی یک اثر کاملا ایرانی (۱) تاریخ بیهی (۱) تاریخ در تاریخ بیهقی (۱) تاریخ در تاریخ بیهقی دکتر عباس میلانی (۱) تاریخ نگاری بیهقی (۱) تاریخچه ورود تاغ به طرح های تثبیت شن (۱) تاریخنامة بدیع (۱) تاغ (٢) تاغ گونه بلامنازع عملیات احیایی بیابان (۱) تبریک روز مادر (۱) تبریک روز همسر (۱) تبریک سال نو و عید نوروز (۱) تتاریخ بیهقی (۱) تحلیل سیاسی زبان بدن در تاریخ بیهقی (۱) تحول معنایی در واژه­های تاریخ بیهقی (۱) تخریب مساجد در بازی بازی کامپیوتری انگری بردز (۱) تصاویر تعزیه حارث آباد شهرستان سبزوار (۱) تصویر چهره خواجه ابوالفضل بیهقی (۱) تعزیه خوانان سبزوار (۱) تعزیه 1391 روستای حارث اباد سبزوار (۱) تعزیه حارث آباد (۱) تفسیر نمونه قرآن کریم (۱) تقی ارانی فعال سیاسی و ناشر ایرانی (۱) تلگرام بیهقی (۱) تندیس ابوالفضل بیهقی (۱) تندیس ابوالفضل بیهقی در سبزوار ساخته و نصب می شود (۱) تنفر از انسانهای تیز بین (۱) توصیه دکتر باستانی پاریزی در مورد ابوالفضل بیهقی (۱) ثبت اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی (۱) ثبت اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی و نثر فارسی (۱) ثبت روز اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی (٢) ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در (۱) جامع التواریخ و تاریخ مسعودی (۱) جای خالی سلوج (۱) جایزه ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی (۱) جایزه داستانی بیهقی (۱) جایزه دوسالانه فرهنگی ادبی بیهقی (۱) جایزه فرهنگی ادبی ابوالفضل بیهقی (۱) جدایی نادر از سیمین (۱) جذبه های گردشگری سبزوار (۱) جستاری چند از تاریخ بیهقی (۱) جشن ختنه سوران (۱) جشن گلریزان مدرسه روستای حارث آباد (۱) جشنواره فرهنگی هنری بیهقی (٤) جلسه پایانی درس‌گفتارهایی درباره‌ی بیهقی (۱) جملات ابوالفضل بیهقی (۱) جملات الهام بخش (۱) جملات الهام بخش برای زندگی 11 1 (۱) جملات الهام بخش برای زندگی22 (۱) جملات بزرگان محمود دولت آبادی و ریچارد باخ (۱) جملات زیبا از دکتر شریعتی (۱) جملات زیبا و بی نظیر بیهقی (۱) جمله‌های کم‌یاب تاریخ بیهقی (٢) جمله‌های کم‌یاب تاریخ بیهقی از نظر استاد منوچهر دا (۱) جنگل تاغ حارث اباد (۱) جنگل تاغ حارث اباد در استانه نابودی (۱) جنگل حارث آباد در آستانه نابودی (۱) جنگل حارث آباد سبزوار از عرش تا فرش (۱) جنگل حارث آباد سفره ای پهن برای موشها (۱) جنگل حارث آباد مهمترین قربانی هنرنمایی مسئولین (۱) جنگل حارث اباد در استانه نابودی (۱) جهانبانان حسین خسروجردی نویسنده معاصرسبزوارو (۱) چرا «تاریخ بیهقی» شاهکار است؟ (۱) چرا اضافه وزن (۱) چرا بیهقی هیچ اشاره‌ای به فردوسی ندارد (۱) چگونگی انتخاب اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی (۱) چگونه از کابینت های mdfنگهداری کنیم (۱) چند قدم تا نابودی ایستگاه تحقیقات حارث آباد (۱) چهار جشن موسمی در تاریخ بیهقی (۱) چهره ماندگار سال 1383 دکتر علوی مقدم (۱) حاج محمد فاضلی پور (٢) حارث آباد (۱) حارث آباد روستایی با بیشترین کامیون در کشور (۱) حارث آباد قطب اول پسته شهرستان سبزوار (۱) حارث آبادیها (۱) حج از نگاه دکتر شریعتی (۱) حجم و محتوای تاریخ بیهقی (۱) حدادعادل میهمان همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی 1393 (۱) حدادعادل و قول ثبت اول آبان به عنوان روز ملی بیهقی (۱) حدیث خداوندگی و بندگی (۱) حدیث خداوندگی و بندگی دکتر محمد دهقانی (۱) حدیث خداوندی و بندگی تحلیل تاریخ بیهقی از دیدگاه ا (۱) حسین (ع) هنوز مظلوم است (۱) حسین خسروجردی (٢) حسین خسروجردی در همراهی و همدلی با زلزله زدگان مرد (۱) حسین خسروجردی رمان نویس بزرگ سبزواری (۱۱) حسین خسروجردی رمان نویس بزرگ معاصر سبزوار (٢) حسین خسروجردی رمان نویس بزرگ معاصر سبزواری (۱) حسین خسروجردی رمان نویس سبزواری (۱) حسین خسروجردی رمان نویس معاصر سبزوار (۱) حسین خسروجردی نویسنده توانای معاصر سبزوار (٦) حسین خسروجردی نویسنده رمان تگرگ تاتار (۱) حسین خسروجردی نویسنده لطیف طبع خراسانی (٢) حسین خسروجردی نویسنده معاصر تاریخ وادب فارسی (۸) حسین خسروجردی نویسنده و رمان نویس فارسی (۱) حسین خسروجردی و خاطراتی ودبیرستان ابن یمین سبزوار (۱) حسین خسروجردیو نقد گروه داروگ (۱) حسین خسروجری مردی از جنس کویر صادق وبی ریا (۱) حسین منصور نژاد (۱) حضرت سلیمان و مورچه (۱) حضرت علی از دیدگاه دکتر شریعتی به بهانه تولد آن ام (۱) حضور مدیران غیر بومی در سبزوار (۱) حمله موش های دو پا به حارث آباد (۱) حمید حمیدیان (۱) حنیف افخمی ستوده‌ (۱) حکایت دزد و دلقک (۱) حکایتی زیبا از تاریخ بیهقی (۱) حیلت رها کن عاشقا (۱) خبرگزاری شبستان (۱) خبرنگار تاریخی سبزوار (۱) خبرنگاران عزیز به داد جنگل حارث آباد برسید (۱) خلاقیت در کارت عروسی یک سبزواری (۱) خواب مسئولان فرهنگی سبزوار (۱) خوشبختی چیست و خوشبخت کیست ؟ (۱) خوشناسی و درگیر شدن با خود (۱) خیال‌پردازی‌های بیهقی در تاریخ بیهقی (۱) داستان بوبکر حصیری به روایت بیهقی (۱) داستان آموزنده (۱) داستان افشین و بودلف (٢) داستان بر دار کردن حسنک وزیر (۱) داستان حسنک وزیر (٢) داستان حسنک وزیر تاریخ بیهقی (۱) داستان حسنک وزیر در تاریخ بیهقی (۱) داستان های عبرت انگیز (۱) داستان وارگی تاریخ بیهقی به قلم دکترسید احمد رضی د (۱) داستانک آموزنده (۱) داستانک معلم و دانش آموز (۱) دانشگاه حکیم سبزوار (۱) دانشگاه حکیم سبزواری (٢) دانشگاه علامه طباطبایی (۱) دانلود کتاب الکترونیکی تاریخ بیهقی (۱) در پی هتک حرمت به ساحت حضرت پیامبر(صلی الله و عل (۱) در حق خواجه ابوالفضل بیهقی کم لطفی شده است (۱) در روشنایی های اتاق تاریک (۱) در و دل های خداوند (۱) دربار وبردار نمایشی با اقتباس از داستان حسنک وزیر (۱) درد دلی با خدا (۱) دعا جهت رفع غم (۱) دعوتنامه مراسم بیهقی خوانی در محل بیهقی (۱) دفع غیر اصولی زباله های سبزوار (۱) دل خوش از آنیم که حج میرویم (۱) دلسوزی عزرائیل (۱) دلنوشته ای برای استاد محمود دولت آبادی (۱) دمهدی سیدی (۱) دَمی با جلوه های ِ جانِ محمود دولت آبادی (۱) ده درس خنده دار (۱) ده فایده مهم لبخند زدن (۱) دوست از نظر بزرگان (۱) دکتر محمّد جعفر یاحقّی (۱) دکتر ابوالقاسم رحیمی استاد ادبیات ت (۱) دکتر ابوالقاسم رحیمی و بیهقی خوانی (۱) دکتر احمد رضی (۱) دکتر احمد رضی عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان (۱) دکتر استاجی دانشگاه تربیت معلم سبزوار (۱) دکتر الهه معروضی (۱) دکتر جواد حدادنیا رئیس دانشگاه حکیم سبزورای (۱) دکتر حسن بلخاری (۱) دکتر حسن دلبری (۱) دکتر حسن دلبری شاعر برجسته سبزواری و بیهقی (۱) دکتر حمید عبداللهیان (۱) دکتر حورا یاوری (۱) دکتر خلیل خطیب رهبر (۱) دکتر راشد محصل (۱) دکتر سلیمانی دانشگاه هنر اصفهان (۱) دکتر سهیلا صلاحی‌مقدم و جایگاه زنان در روزگار بیهق (۱) دکتر سید احمد رضی (۱) دکتر سید جعفر حمیدی (۱) دکتر سید محمد علوی مقدم (۱) دکتر سیدمحمد علوی مقدم استاد برجسته و چهره ماندگار (۱) دکتر سیده شکوفه اکبرزاده (۱) دکتر سیدی (۱) دکتر طالبی شهردار سبزوار (۱) دکتر عباس میلانی (۱) دکتر عبدالرضا مدرس زاده (٢) دکتر علوی مقدم در همایش ابوالفضل بیهقی (۱) دکتر علی شریعتی (٢) دکتر غلامحسین یوسفی (۱) دکتر غلامعلی حدادعادل (۱) دکتر فاطمه نعنا فروش (٢) دکتر فروغ صهبا (۱) دکتر فروغ صهبا عضو هیات علمی دانشگاه اراک (۱) دکتر فروغ صهبا و تاریخ‌گرایی نوین به تاریخ بیهقی (۱) دکتر قاسم صحرائی (۱) دکتر قاسم صحرایی استاد دانشگاه لرستان (۱) دکتر محمد جعفر بیقهی (۱) دکتر محمد جعفر یا حقی (۱) دکتر محمد جعفر یاحقی (۳) دکتر محمد حسن صنعتی (۳) دکتر محمد دهقانی (۱) دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی (۱) دکتر محمدجعفر یاحقی (۱) دکتر محمدرضا حسنی جلیلیان (۱) دکتر مدرس زاده (۱) دکتر مریم حسینی استاد ادبیات فارسی دانشگاه الزهرا (۱) دکتر مهیار علوی مقدم (٢) دکتر میرجلال‌الدین کزازی (۱) دکتر یاحقی (۱) دکترمدرس زاده عضو هیات علمی دانشگاه آزاد کاشان (۱) دیبای خسروانی (٢) دیبای زربفت (۱) دیدگاه منتقدان درباره بیهقی (۱) ذکر بر دار کردن حسنک وزیر رحمه الله علیه (۱) ربعین حسینی (۱) رحلت پیامبر اکرم (ص)‌ (۱) رسول خدا (صل الله علیه و آله) (۱) رضا حارث آبادی (٧٩) رطب خوذده کی منع رطب کند (۱) رفتار مدیران (۱) رُمان یار حسین خسروجردی (۱) رمان یا حسین خسروجردی (۱) رمان یار حسین خسروجردی (۱) رمــــز عــاشــقـی شعری از تینا ف (۱) رنگ سال (۱) روابط عمومی شهرداری سبزوار (۱) روان شناسی شناختی ابوالفضل بیهقی (٢) روانشناسی شخصیت بیهقی (۱) روانشناسی کار (۱) روایت (۱) روایت‌شناسی (۱) روایت ابوالفضل بیهقی مورخ بزرگ ایرانی از آیین نورو (۱) روایت در تاریخ بیهقی (۱) روایت سپهسالار غازی در تاریخ بیهقی (۱) روایت فروگرفتن اریارق سالاز بزرگ غزنوی (۱) روایت و روایت پژوهی درتاریخ بیهقی (۱) روایتی شیرین و دیدنی بیهقی (۱) روح‌الله مهدی‌پورعمرانی (۱) روز اول آبان ماه بنام ابوالفضل بیهقی (۱) روز اول ابانماه روز ملی بیهقی (٢) روز بزرگداشت بیهقی در آستانه فراموشی (۱) روز خبرنگار (۱) روز زن (۱) روز ملی ابوالفضل بیهقی روز اول آبان (۳) روز ملی ابوالفضل بیهقی روز اول آبان به نام (۱) روز ملی ابوالفضل بیهقی (٤) روز ملی ابوالفضل بیهقی از رویا تا واقعیت (۱) روزگار محمود غزنوی چهار فصل گمشده‌ی تاریخ بیهقی (۱) روزملّی بزرگداشت بیهقی (۱) روزه و رژیم غذایی (۱) روستای حارث آباد سبزوار (٦۳) روستای حارث آباد سبزوار زادگاه ابوالفضل بیهقی (۱٠٩) روستای حارث آباد شهرستان سبزوار (۱) روستای حارث اباد سبزوار (۸) روستای حارث اباد شهرستان سبزوار قسمت اول (۱) روستای فسنقر سبزوار (۱) روستای گاچ سبزوار (۱) روستای کیذور و دیوانخوی (۱) روضه‌ های رضوانی، دفتر شعرهای ابوالفضل بیهقی (۱) روضه های رضوانی دفتر شعرهای آزاد ابوالفضل بیهقی (۱) رونمایی از دو کتاب تازه تألیف در حوزه ادبیات فارسی (۱) ریچارد باخ (۱) زادگاه ابوالفضل بیهقی (۱) زخمی کاری بر تن رنجور حارث آباد (۱) زلزله خراسان جنوبی، زهان، شاج نویسنده: عبداله باق (۱) زمانه زندگی و کارنامه ی بیهقی (۱) زنان تاثیرگذار ایرانی در تاریخ بیهقی و شاهنامه فرد (۱) زنان در تاریخ بیهقی چه جایگاهی دارند؟ (۱) زندگـی زیباسـت چشمـی بـاز کـن - مولانا (۱) زندگی نامه ابوالفضل بیهق (۱) زندگی نامه استاد حسین خسروجردی (۱) زندگی و گذر عمر گرانمایه (۱) زندگینامه دکتر محمد جعفر یاحقی (۱) زیباترین داستان ادبیات فارسی از ابوالفضل بیهقی (۱) ژان پل سارتر (۱) سابقه تصحیح تاریخ بیهقی (۱) ساختار روایت در تاریخ بیهقی (۱) سال 1393 بر تمامی بهاریان مبارک (۱) سبزوار پایتخت نثر ایران (۱) سبزوار پایتخت نثر فارسی (۱) سبزوار شهر ارغوان های مشکبار (۱) سبزوار شهری بدون مسئول فرهنگی (۱) سبزوار نیوز (٢) سبزوار و نیشابور دو شهر هم تاریخ و همچند (۱) سبزوارپژوهی و بیهق پژوهی (۱) سبوس چیست؟ (۱) سبک زندگی اسلامی ایرانی در تاریخ بیهقی (۱) سخنرانی دکتر علی شریعتی در دانشکده نفت آبادان (۱) سرود رسمی مسابقات المپیک 2012 لندن (۱) سعید فاضلی پور در نمایش دربار و بردار (۱) سفیر سابق ایران در یونسکو (۱) سلام سربدار (۱) سلام ششتمد (۱) سلطان مسعود (۱) سلطان مسعود و خوردن بیست و هفت ساتگین نیم منی شراب (۱) سلوک محمود دولت آبادی (۱) سهراب سپهری (۱) سهرابی سپهری (۱) سوپر گروه حارث آباد (۱) سکوت بی انتها وبلاگ محمد اکبری (٢) سیدحکیم بینش (۱) سیدنورالله رضوی مدیر فرهنگی دانشگاه حکیم سبزواری (۱) سیر تحول تیپ مردان ایرانی در 100سال (۱) سیزدهم رجب ولادت حضرت علی (ع) و بزرگداشت (۱) سیما وزیرنیا (۱) شاعر مجتبی حیدری (۱) شاعرانگی در تاریخ بیهقی (۱) شاعرانگی های بیهقی (۱) شاهنامه و تاریخ بیهقی دو ستون ادبیات فارسی اند (۱) شب از طهران تا تهران (۱) شخصیت بیهقی (۱) ششمین همایش بزرگداشت روز ملی ابوالفضل بیهقی (۱) ششمین همایش مراسم بزرگداشت روز ملی ابوالفضل بیهقی (۱) ششمین همایش ملّی ابوالفضل بیهقی اول آبان 1395 (۱) شعر بیهقی (۱) شعر سبزواری/ اینجه سبزوارس (۱) شعر قلم به دست ابوالفضل بیهقی باشد (۱) شعر محلی سبزواری (۱) شعر مدرسه عشق (۱) شعر مرگ ناصری احمد شاملو (۱) شعر نه نه گل محمد قهرمان داستان کلیدر (۱) شعرهایی از ابوالفضل بیهقی (۱) شعری از آرش – به یاد ابوالفضل بیهقی (۱) شعری از علی مظفر درباب حسنک وزیر (۱) شعری در محکومیت توهین به پیامبر اسلام (۱) شمه ای از داد وَری های ِ تاریخ بیهقی (٢) شناخت ادبی تاریخ بیهقی (۱) شهادت امام حسن (ع) (۱) شهادت امام رضا (ع) (۱) شهر کتاب (٢) شهرستان سبزوار خراسان رضوی (۱) شهرکتاب آناهید خزیر (۱) شهید حارث آباد (۱) شهید قاسم اخلاقی اهل روستای حارث آباد (۱) شورای فرهنگ عمومی (۱) صادق هدایت (٢) صادق هدایت ما توی سر گردنه زندگی می کنیم (۱) صنایع ادبی در تاریخ بیهقی (۱) صنایع چوب طاهای بیهقی (۱) ضمیر ناخودآگاه (۱) طنز و طعنه در تاریخ بیهقی محمّد جعفر یاحقّی (۱) طنزنان حلال (۱) طنزهای اجتماعی مملی (۱) ظرفیت های ادبی تاریخ بیهقی (۱) عبدالله انوار مترجم و پیش کسوت علم نسخه شناسی (۱) عدم برگزاری بزرگداشت ابوالفضل بیهقی (۱) عروسی از بلندی های جولان (۱) عزاداری در تاریخ بیهقی (۱) عشق مرد از نگاه دکتر شریعتی: (۱) علل روانشناختی خنده : (۱) علی‌اصغر محمدخانی (۱) علی‌اکبر باقری خلیلی (۱) علی محمدی­ نژاد دانشجوی کارشناسی ­ارشد (۱) علی مظفر فرزند کویر سبزوار (۱) علیرضا پور شبانان (۱) علیرضا کمری تاریخ‌پژوه و محقق (۱) عکس تعزیه روز عاشورا ی محرم سال 1390در روستای حار (٢) عکس حسین خسروجردی نویسنده توانای رمان فارسی (۱) عکس ختنه سوران (۱) عکس محرم 1391 روستای حارث اباد شهرستان سبزوار (۱) عکس های محرم 1393 روستای حارث اباد (٢) عکسهایی از مراسم عزاداری محرم 1392 حارث آباد (۱) عید حجاج (۱) عید سعید فطر مبارک بیاد (۱) عید سعید قربان مبارک باد (۱) غایبان بزرگ همایش ملی بیهقی درروز اول آبان 1392 (۱) غزل از مولانا جلال الدین محمد مولوی بلخی (مستی سلا (۱) غزل از مولانا جلال الدین محمد مولوی بلخی رومی (غزل (۱) غزنین پایتخت فرهنگی جهان اسلام (۱) فاطمه فاطمه است (۱) فاطمه گریوانی (۱) فرا رسیدن ماه ربیع مبارک باد (۱) فراخوان مقاله جهت همایش ملّی ابوالفضل بیهقی (۱) فردوسی و بیهقی دو ضلع زبان فارسی (۱) فرهنگستان زبان و ادب فارسی (۱) فروگرفتن حاجب غازی (۱) فریدون حلمی (۱) فصلنامه سیاسی ادب و فرهنگی گیلان ما (۱) فصلنامه علمی پژوهشی متن پژوهی ادبی (۱) فقر فرهنگی (۱) فلسفه‌ی تاریخ از دیدگاه بیهقی (۱) فلسفه تاریخ از دیدگاه ابوالفضل بیهقی (٢) فهمید که : (۱) فواید خندیدن و شاد بودن (۱) قابل توجه خبرنگاران محترم از باجاباج آذزبایجان تا (۱) قابل توجه خبرنگاران محترم پس از زلزله چه می گذرد ؟ (۱) قابل توجه مسئولین محترم شهرستان سبزوار (۱) قاضی بست (۱) قاضی بُست (٢) قاضی بُست و دیگاه پروفسور فضل‌الله رضا (٢) قاضی بُست و دیگاه پروفسور فضل‌الله رضا بخش دوم (۱) قـدرت کلمـات را دسـت کـم نگیـریم (۱) قرآن (۱) قی استاد مسلم نثر فارسی (۱) قیامت (۱) گرگ زاده ای که گرگ نبود (۱) گروه ادبیات فارسی آموزش و پرورش خراسان رضوی (۱) گروه ورشرنگ سبزوار (۱) گزارش ایرنا از همایش بزرگداشت بیهقی (۱) گزارش تصویری بزرگداشت ابوالفضل بیهقی (۱) گزارش تصویری درس گفتارهایی درباره‌ی بیهقی (۱) گزارش همایشی بنام ابوالفضل بیهقی در سبزوار (۱) گزینشی از شاهکارهای بیهقی (۱) گفتمان‌های فراتاریخی در تاریخ بیهقی (۱) گل های زیر پنجره داستان نویسی سبزوار (۱) لاهوتی کرمانشاهی (۱) لاهوتی کرمانشاهی زهی دل آفرین دل مرحبا دل (۱) لباس زن از نظر دکتر شریعتی (۱) لشکرکشی موش ها به جنگل حارث آباد سبزوار (۱) لیلة المبیت (۱) لینک کانال و سوپر گروه تاریخ بیهقی ابوالفضل بیهقی (۱) لیونل مسی مسلمان شد؟ +سند (۱) ما ایرانی ها دقت کردین تـرول های مـاندگار (۱) ما کُهنِه نیستیم ، کُهَنیم / به مناسبت شب یلدا (۱) ماجـرای یک عـروسی‌ غم‌ انگیـز (۱) ماه مبارک رمضان (۱) ماه محرم امام حسین (٢) ماهنامه تجربه (۱) ماهیت زبان در تاریخ بیهقی (۱) ماهیت زبان در تاریخ بیهقی داستان افشین و بودلف (۱) مبانی دراماتیک داستان حسنک وزیر (۱) متن تاریخ برجسته بیهقی ثبت جهانی می شود (۱) متن روز پدر (۱) متن روز معلم (۱) متن شعر تو نسیم خوش نفسی (۱) مثلث خراسانی : حسنک وزیر، بیهقی، دولت آبادی (۱) مجله اینتر نتی سبزواریها (۱) مجله اینترنتی اسرارنامه (٢) مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار (٧) مجله اینترنتی اسرارنامه سبزوار (٩) مجله تخصصی بخارا (۱) مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ بیهقی در شهرکتان (۱) محرم 1391 روستای حارث اباد به روایت تصویر (۱) محرم 1392 روستای حارث آباد (۱) محرم 1393 حارث اباد سبزوار (۱) محسن آشتیانی پژوهشگر ایرانی (۱) محلی خراسانی (۱) محمد اکبری و نمایش دربار وبردار (۱) محمد رضا حاج بابایی (۱) محمد صدرا حارث آبادی (۱) محمد عبدالله زاده ثانی محقق وکارشناس باستان شناسی (۱) محمد علی سپانلو و بیهقی (۱) محمدرضا محسنی ثانی (۱) محمدصدرا عزیز دلم (۱) محمود بیهقی (۱) محمود دولت آبادی (۸) محمود دولت آبادی بزرگترین رمان نویس معاصر (٤) محمود دولت آبادی بیهقی را آموزگار مهم خود می دانم (۱) محمود دولت آبادی در شهر کتاب (۱) محمود دولت آبادی رمان نویس برجسته سبزواری (٦) محمود دولت آبادی گلواژه های ماندگار (۱) محمود دولت آبادی نامزد جایزه کتاب داستانی آمریکا (۱) محمودبیهقی نویسنده شهیر معاصر سبزوار (۱) محموددولت آبادی (۱) محود دولت آبادی در همایش ابوالفضل بیهقی (۱) محور سبزوار به حارث آباد (۱) محکومیت توهین به ساحت حضرت روسول اکرم (۱) مدرسه حارث آباد (۱) مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری (۱) مراسم بیهقی خوانی تاریخ بیهقی (۱) مراسم بیهقی خوانی در حارث آباد (۱) مراسم بیهقی خوانی کتاب تاریخ بیهقی در زادگاه بیهق (۱) مراسم بیهقی خوانی کتاب تاریخ بیهقی اثر ابوالفضل بی (۱) مردم آذربایجان تسلیت تسلیت (۱) مرضیه زلیکانی (۱) مرغ وپوست مرغ و همسایگی (۱) مرگ بیهقی (۱) مریلین رابینسون والدمن (۱) مسئولین محترم شهرستان سبزوار (۱) مصدق مردی از جنس آزادی (۱) معرفی جامع و کلی از شهرستان سبزوار (۱) معرفی روستای حارث آباد شهرستان سبزوار (٢) معرفی سوپر گروه تلگرام دوستداران تاریخ بیهقی (۱) معرفی گروه هنری ورشرنگ سربداران سبزوار (۱) معرفی مختصری در مورد آقای حسین خسروجردی (۱) معرفی کامل بیهقی و تاریخ بیهقی (۱) معرفی کتاب کوشش پروانه به قلم استاد حسین خسروجردی (۱) معلم شهید دکتر شریعتی (٦) معلم شهید دکتر علی شریعتی (٥) معلم عزیز (۱) مفاخر تعزیه سبزوار (۱) مفاخر حارث آباد (۱) مفاخر سبزوار و بیهق (۱) مقاله سور و سوگ در تاریخ بیهقی (۱) مقام معظم رهبری (۱) مقایسه تاریخ بیهقی وشاهنامه فردوسی (۱) ملاحسین واعظ کاشفی (۱) منش متناقض بیهقی در شناخت فلسفه‌ی تاریخ (۱) منصوره اتحادیه (۱) منطقه حفاظت شده شیر احمد سبزوار (۱) مهدی حارث آبادی دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری (۱) مهدی سیدی (۱) مهدی سیدی پژوهشگر و مصحح تاریخ بیهقی (۱) مهدی سیدی عضو هیات مدیره فرهنگسرای فردوسی (۱) مهدی مقصودی (٢) مهدی موعود ( عج) (۱) مهر پدر و فرزندی (۱) مهرداد اوستا (۱) مهریه ازدواج در ایران (۱) مهندس طالبی شهردار سبزوار (۱) مهندس مرتضی طریقتی (۱) موفقیت (۱) مولانا (۱) نابودی جنگل حارث اباد 2 (۱) نازنین فرزاد عضو هیئت علمی دانشگاه گرمسار (۱) نام آوران سبزوار ملاحسین واعظ کاشفی (۱) نام اصلی تاریخ بیهقی (۱) نثر بیهقی‌ (۱) نثر پارسی نیز مدیون ابوالفضل بیهقی (۱) نثر تاریخ بیهقی (۱) نثر تاریخ بیهقی جریان ساز است (۱) نثرنویسی به سبک بیهقی (٢) نحوه نامگذاری روزها و مناسبت های خاص (۱) نشریه ستاره شرق (۱) نشریه صبح نیشابور (۱) نظریه ادیبان و مورخان درباره بیهقی (۱) نقد رمان جهانبانان حسین خسروجردی به قلم اسحاقیان (۱) نقد دروغ‌بستن‌ها بر سبک نگارش بیهقی (۱) نقدی بر اثر فاخر و جدید گروه موسیقی داروگ سبزوار (۱) نقش صدا و سیما در شناخت بیهقی (۱) نقش غلامان در تاریخ بیهقی (۱) نگاهی به تاریخ بیهقی و ترجمه انگلیسی آن (۱) نگاهی به چند شخصیت در تاریخ بیهقی (۱) نگاهی تحلیلی به حوزه ادبیات داستانی دیار سربداران (۱) نگاهی دراماتیک به داستان حسنک وزیر (۱) نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی (۱) نوایی نوایی (۱) نوستراداموس (۱) نون نوشتن محمود دولت آبادی (۱) نکات و ترکیبات نامانوس در تاریخ بیهقی (۱) نکته ادبی درخصوص تنفر (۱) نیازی به انتقام نیست (۱) نیایش های پیامبر (ص) (۱) هفت سین ایرانی (۱) هفتم آبان روز کوروش گرامی باد (۱) همایش‌‌علمی بزرگداشت بیهقی (۱) همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی (٢) همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی سبزوار (٢) همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی اول آبانماه 1393 (۱) همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در اول آبان سبزوار (۱) همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی عکس (۱) همایش بزرگداشت بیهقی اول آبانماه در شهرستان سبزوار (۱) همایش ملی معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی (۱) همایشی کوچک برای یک نویسنده بزرگ (۱) همه چیز درباره درختچه تاغ (۱) همه حج می روند، ما حج بیاوریم (۱) هنر نویسندگی ابوالفضل بیهقی (٢) هنر نویسندگی بیهقی (۱) هنر نویسندگی بیهقی از نظر محمود دولت آبادی (۱) واژگان کهن زبان فارسی را مرهون بیهقی (۱) وب سایت سبزوار فرهنگ (۱) وب سایت گروه ورشرنگ (۱) وبسایت خانه فرهنگ دانشجو (۱) وبلاگ سبزوار شهر برترین ها (۱) وبلاگ سرزمین تاریخ (۱) وبلاگ عبداله باقری حمیدی (۱) وحید ششتمدی (۱) وزیری امیر حسنک (۱) وزیری امیر حسنک در جمع پرفروش‌ترین کتاب‌های هفته ا (۱) ویژگی خاص آیه الکرسی (۱) ویژگی سخن ابوالفضل بیهقی (۱) ویژگی های تاریخ بیهقی (۱) ویژگی های سلطان مسعود از نگاه ابوالفضل بیهقی (۱) کابینت طریقتی (۱) کاریکاتور های وبلاگ طنز اجتماعی مملی (۱) کامیون داران حارث آباد سبزوار (۱) کامیون های روستای حارث آباد (۱) کانال تلگرام ابوالفضل بیهقی (۱) کانال تلگرام حارث آباد (۱) کتاب بیهقی پژوهشی در ایران (۱) کتاب بیهقی پژوهی تالیف دکتر احمد رضی (۱) کتاب تاریخ بیهقی روایتی سینمایی (۱) کتاب دهانه‌های آتش (۱) کتاب ماهگل حسین خسروجردی نویسنده معاصر سبزوار (۱) کتاب های بیهقی (۱) کتاب کوشش پروانه به قلم استاد حسین خسروجردی (۱) کتابخانه شخصی دکتر علوی مقدم مرکز بیهقی پژوهی (۱) کربلایی عباس پور اشرف (٢) کلمات پرمعنی (۱) کلنل محمود دولت آبادی (۱) کلیات شمس تبریزی (۱) کلیدر (۱) کلیدر محمود دولت آبادی (۱) کلیدر محود دولت آبادی (٤) کلیدر و تاریخ بیهقی (۱) کلیفورد ادموند بازورث (۱) کم کاری اساتید دانشگاه های سبزوار درباره بیهقی (۱) کمک دکتر علوی مقدم به بزرگداشت ابوالفضل بیهقی (۱) کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سبزوار (۱) کنایه های ادبی تاریخ بیهقی (۱) کوروش پادشاه جاودانه ایران زمین (۱) کوروش کبیر (۱) کوشش پروانه به قلم حسین خسروجردی (۱) کوه میش سبزوار (۱) کینه و نفرت (۱) یادش بخیر بچه بودیم (۱) یادمان بیهقی (۱) یادنامه ابوالفضل بیهقی (۱) یادی از بونصر مشکان استاد ابوالفضل بیهقی (۱) یلدا این جشن دهقانی کهن (۱) یک شمعدانی برای دختر رحمان (۱)
دوستان من اسرار نامه سبزوار امير منصور شيرازيان نايلون سپيد امیر نعمتی لیمائی سرزمین تاریخ انتشارات بیهقی کتاب انجمن داستان بیهقی پایگاه اینتر نتی بین الحرمین زاهدان تاو پِلج ترک سیگار جشنواره فرهنگی هنری بیهقی خانم ربابه ( فرزانه ) دریاباری خانه فرهنگ دانشجو سبزوار خرید پد کینوکی خرید ساعت زنانه تباد لینک دکتر ابوالقاسم رحیمی دکتر احمد خواجه ایم دکتر الهه معروضی نیستان دکتر سید مهدی زرقانی دکتر سیمین رودکیان تحلیل ادبیات دکتر علی شریعتی دکتر فاطمه نعنا فروش دکتر محمد جعفر یاحقی دکتر مریم حسینی دکتر مهیار علوی مقدم دکترعبدالرضا مدرس زاده باران فرهنگ دوستداران دکتر شریعتی سبزوار آنلاین سبزوار برتر وبلاگ مصطفی سبزواری سبزوار پیام سبزوار نیوز سلام سربدار سبزوار شاهدان کویر مزینان شركت توليدي نايلون سپيد صبح سبزوار طبیعت دوستان سبز سبزوار طنز اجتماعی مملی عینک ریبن اصل عینک ویفری فرشگرد وبلاگ آناهید خزیر فیس بوک حارث آبادی 1 فیس بوک حارث آبادی 2 کافی کتاب ادبی کتابحانه عمومی حاج ملاهادی سبزوار کَهنه ، ای سرزمین قوم کُهن گلهای حسرت عبدالله باقری حمیدی گن لاغری مجله اینترنتی سبزواری ها محمد اکبری سکوت بی انتها مهتاب بلالی جغرافیای سبزوار موسسه شهر کتاب نایلون سپید هفته نامه سرارسری سهند تبریز سردبیر: عبدالله باقری حمیدی وب سایت رسمی روستای حارث آباد وبلاگ حمید رضا سید نیا استاد و نوازنده دف و تنبک سبزوار وبلاگ روستای دارین سبزوار وبلاگ مقصودی یار شهردار محترم شهرستان سبزوار پرتال زیگور طراح قالب